Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sportovní zprávy

Sáblíková se chystá do Ria, čeká ji nejtěžší rok v kariéře

Praha - Dlouhé a náročné období, které by v ideálním případě mělo vyvrcholit účastí na letních olympijských hrách příští rok v Riu de Janeiro, má před sebou Martina Sáblíková. Osmadvacetiletá rychlobruslařská šampionka a zároveň i nejlepší česká cyklistka posledních let touží kromě zimních olympijských her okusit atmosféru i těch letních, ale dobře si uvědomuje, jak dlouhá a trnitá cesta pro ni do Brazílie vede. 

Martina Sáblíková
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

Sáblíková si po rychlobruslařské části roku dopřála na své zvyklosti výjimečně dlouhé volno. Odpočívala hned dvakrát u moře a ví, že dobitá energie se jí bude v nadcházejících měsících mimořádně hodit. "Bude to nejtěžší rok v mé dosavadní kariéře. Protože jestli se to povede (s olympiádou), bude to hodně náročný cyklus. Olympiáda bude v srpnu 2016, což je tedy více než rok," řekla Sáblíková.

Touží však uspět a tuto výzvu úspěšně zvládnout. "Doufám, že se to podaří, protože olympiáda a velké závody jsou důvod, proč my sportovci sport děláme. Každý má před sebou nějaký sen. A já si něco nadrobila, tak se to teď pokusím také sníst," dodala s úsměvem.

Pavel Novák:

"Předpoklad je takový, že bude dál vyhrávat na bruslích a do toho zvládne i trénink na kole kvůli olympiádě. Naším sportem číslo jedna ale zůstává rychlobruslení."

Martina má najeto víc než tisíc kilometrů

Prolínání přípravy na rychlobruslení i cyklistiku jí nečiní nijak velké obtíže. "Už i dříve jsme hodně jezdili na kole, i když to bylo především na biku, který převládal. Teď jsme to trochu vyměnili, ale jak se ukázalo v sezoně, tak mi to nijak nevadilo," pochvalovala si Sáblíková.

Je nám líto, video expirovalo.
Sáblíková: Bude to nejtěžší rok v kariéře

"Začali jsme po volnu trochu později, ale rozhodně ode mě v souvislosti s cyklistikou neuslyšíte, že Martina nemá nic najeto. Má více než tisíc kilometrů a připravujeme se hlavně na mistrovství světa do Richmondu," nastínil její trenér Petr Novák.

V zámoří potřebuje být ve druhé polovině září úspěšná. "Martina se pokusí zopakovat svá umístění, protože to by ji posunulo na olympiádu," připomněl Novák loňskou 12. příčku z časovky a deváté místo z roku 2012 rovněž z boje s chronometrem.

Právě první dvanáctka si totiž automaticky vyslouží místenku na olympiádu. "Bylo by to moc hezké, kdyby se to podařilo a mohla si tak připsat start kromě zimní olympiády i na té letní," zasnil se Novák. "S vizí do Richmondu teď i proto po odpočinku probíhá tvrdá příprava, v níž je trénink i třífázový," přiblížil Novák.

Do Baku nepojede

Kvůli přípravě na MS odvolali také původně zamýšlenou účast na Evropských hrách v Baku. "Jak jsem měla delší volno, tak nevím, zda bych měla optimální výkonnost. Navíc jsem měla po sezoně i problémy s ploskou nohy a i to byl jeden z důvodů, proč jsem přípravu zahájila později," vysvětlila Sáblíková. "V Richmondu to navíc bude určitě hodně těžké a bude to pro mě hop, nebo trop. Uvidíme, jaký bude přesný profil trati, na to se budeme muset co nejlépe připravit," dodala trojnásobná olympijská vítězka. 

"Důležité bude také zdraví, abych mohla ze sebe vydat sto procent a dosáhla na co nejlepší výsledek," přála si Sáblíková. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy