Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Univerzitní hokejová liga: North Wings Ústí – Engineers Prague

Rok cyklokros nejel, startoval ze čtvrté řady. A přesto Van der Poel ukázal záda soupeřům

Jasným vítězstvím se do cyklokrosového kalendáře vrátil Mathieu van der Poel. Na domácí půdě v Hulstu porazil všechny soupeře včetně Toma Pidcocka, i když startoval až ze čtvrté řady. Patnáctý skončil domácí mistr Michael Boroš. Závod žen vyhrála Puck Pietersová před letošní suverénkou Fem van Empelovou. 

Mathieu van der Poel
zdroj: ČTK / Panoramic / Gvg

Van der Poel je čtyřnásobným světovým šampionem a závodů Světového poháru už vyhrál téměř tři desítky. Terénní závody jezdí často a rád, od cyklokrosu si ale téměř rok dal pauzu. Vrátil se až nyní v Hulstu, kde musel na startovním roštu kvůli chybějícím bodům až do čtvrté řady.

Netrvalo to ale ani pět minut a nizozemská hvězda už byla v pořadí druhá. Fantastickým manévrem se Van der Poel dostal jak před lídra seriálu Eliho Iserbyta, tak i další soupeře. Přestože o chvíli později ztratil vinou pádu, na náročné trati s několika krkolomnými sjezdy brzy jel znovu mezi nejlepšími.

V polovině závodu poté Van der Poel předjel i dosud vedoucího Pidcocka a po zbytek závodu už o svou vedoucí pozici nepřišel. V cíli byl o čtvrt minuty dříve než nakonec druhý Laurens Sweeck, který se před v Hulstu třetího Iserbyta posunul do čela klasifikace SP. Smůlu měl Pidcock: Brit, který letos vyhrál i horskou etapu Tour de France na Alpe d'Huez, musel odstoupit v závěrečném kole kvůli prasklému ráfku.

"Už je to dlouho, co jsem naposledy vyhrál cyklokrosový závod. Minulá sezona nebyla dobrá, ani to nemůžu nazvat sezonou," řekl Van der Poel v televizním rozhovoru. "Cítil jsem se dnes dobře, mám za sebou dobrou přípravu a jsem moc spokojený s formou. Technicky jsem udělal soustu chyb, ale myslím, že to je normální," pokračoval vítěz.

"Cítil jsem se (po nachlazení) lépe a zdravěji než minulý týden, takže tomu i odpovídal výsledek," uvedl v cíli patnáctý Michael Boroš. "Start byl, řekl bych, v klidu a pak jsem si celý závod držel přibližně stejnou pozici. Byl to pěkný kros. Trošku blátíčko a klouzalo to. Jsem spokojený, na to, jak jsem se cítil minulý týden. Teď už zase cítím, že můžu závodit," dodal dvanáctý muž průběžné klasifikace SP.

V závodě žen se také radovala domácí cyklokrosařka, překvapivě však nešlo o Fem van Empelovou. Letošní suverénka měla pád a poté i mechanický problém, na trati se trápila. Van Empelová nakonec dojela druhá, tři čtvrtě minuty za vítěznou krajankou Puck Pietersovou.

Světový pohár v cyklokrosu v Hulstu (Nizozemsko):

Muži: 1. M. Van der Poel (Niz.) 57:09, 2. Sweeck -15, 3. Iserbyt (oba Belg.) -22, 4. Van der Haar -30, 5. Nieuwenhuis (oba Niz.) -49, 6. M. Vanthourenhout (Belg.) -1:31, ...15. Boroš -3:11, 35. Vaníček -7:23, 41. Říman, 42. Černý oba -2 kola, 48. Hula -3 kola, Fiala nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 7 ze 14 závodů): 1. Sweeck 214, 2. Iserbyt 210, 3. M. Vanthourenhout 179, ...12. Boroš 72, 39. Štybar 9, 47. Říman 4.

Ženy: 1. Pieterseová 46:31, 2. Van Empelová -42, 3. Van Anrooijová -1:47, 4. Alvaradová -2:06, 5. Brandová (všechny Niz.) -2:12, 6. Norbertová Riberolleová (Belg.) -2:32, ...26. Jeřábková -7:30, 33. Kopecky, 34. Hladíková obě -1 kolo, 45. Dlasková -2 kola.

Průběžné pořadí SP (po 7 ze 14 závodů): 1. Van Empelová 250, 2. Pieterseová 165, 3. Alvaradová 152, ...26. Zemanová 25, 47. Kopecky 5, 59. Jeřábková 1.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články