Český orienťák

Roglič stáhl ztrátu na O'Connora na minimum. Van Aert do Madridu nedorazí

Velká cyklistická bitva vrcholí. Primož Roglič v 16. etapě Vuelty stáhl ztrátu na vedoucího Australana Bena O'Connora na pět sekund. Etapu končící slavným stoupáním Lagos de Covadonga vyhrál domácí Marc Soler. Závod skončil pro Wouta van Aerta. Belgický cyklista spadl během sjezdu z vrcholu Collada Llomena.

Na Lagos de Covadonga dojel první Soler, O'Connor přišel o náskok

Soler rozhodl únikem zhruba pět kilometrů před cílem a třetí dílčí úspěch na Vueltě si připsal s náskokem 18 sekund před Italem Filippem Zanou. Třetí byl Brit Max Poole.

O'Connor v závěrečném stoupání nezachytil Rogličův nástup a do cíle dojel na dvacáté příčce. Pět etap před koncem se tak jeho náskok v čele průběžné klasifikace ztenčil na pouhých pět sekund.

Slovinský favorit se po volném pondělí naopak přiblížil čtvrtému triumfu na Vueltě, kterou ovládl už v letech 2019 až 2021. Na jedenácté příčce Roglič na Solera ztratil tři minuty a 54 sekund.

Jisté je, že van Aert nevyhraje bodovací soutěž. Belgičan se sice ještě po pádu zkusil na náhradním kole vrátit, ale po chvíli to vzdal a se zkrvaveným kolenem odstoupil.

Rozsah jeho zranění zatím není známý. "Sanitka ho odvezla do nemocnice a tam ho čekají vyšetření. Je to smutný konec, letos nám štěstí nepřeje," uvedl sportovní ředitel stáje Visma Grischa Niermann.

Devětadvacetiletý van Aert už totiž letos kvůli vážným zraněním z březnového závodu Napříč Flandry přišel o klasiky Paříž-Roubaix, Kolem Flander a také o Giro d'Italia.

Mathias Vacek dorazil do cíle na 75. místě, Pavel Bittner byl rovněž s téměř půlhodinovou ztrátou za vítězem na 86. pozici. V průběžném pořadí české dvojici patří 69., respektive 126. příčka.

Výsledky cyklistické Vuelty – 16. etapa (Luanco – Lagos de Covadonga, 181,5 km):

1. Soler (Šp./UAE Team Emirates) 4:44:46, 2. Zana (It./Jayco-AlUla) -18, 3. Poole (Brit./dsm-firmenich PostNL) -23, 4. Vine (Austr./UAE Team Emirates) -57, 5. Izagirre (Šp./Cofidis) -1:02, 6. Del Toro (Mex./UAE Team Emirates) -1:29, ...75. M. Vacek (ČR/Lidl-Trek) -26:52, 86. Bittner (dsm-firmenich PostNL) -29:51.

Průběžné pořadí: 1. O'Connor (Austr./Decathlon-AG2R-La Mondiale) 65:09:00, 2. Roglič (Slovin./Red Bull-Bora hansgrohe) -5, 3. Mas (Šp./Movistar) -1:25, 4. Carapaz (Ekv./EF Education-EasyPost) -1:46, 5. Landa (Šp./Soudal-Quick Step) -2:18, 6. Gaudu (Fr./Groupama-FDJ) -3:48, ...69. M. Vacek -2:15:11, 126. Bittner -3:30:10.