SP Brazílie

Rodríguez v závěrečném stoupání předjel Majku, červený dres uhájil Herrada

Třináctou etapu Vuelty s horským dojezdem vyhrál překvapivě domácí Oscar Rodríguez z týmu Euskadi. Lídr průběžného pořadí Jesús Herrada dnes přišel o polovinu ze svého náskoku, červený dres ale uhájil. Jeho vedení před Simonem Yatesem se ztenčilo na 1:42 minuty.

Oscar Rodríguez
zdroj: BELGA autor: Juzuru Sunada

Rodríguez v závěrečném stoupání zaskočil Rafala Majku, který mířil za vítězstvím. Baskický rodák, jenž startuje na některém ze závodů Grand Tour poprvé v kariéře, na posledním kilometru zaútočil a dojel si pro první profesionální vítězství.

Polský vrchař za ním nakonec zaostal o 19 sekund, třetí byl s půlminutovou ztrátou Belgičan Dylan Teuns.

"Jsem překvapený. Měl jsem ještě dobré nohy, on ale přiletěl zezadu hodně rychle," přiznal po dojezdu Majka.

Překvapený ze svého úspěchu byl i Rodríguez, jehož stáj Euskadi startuje na Vueltě na divokou kartu. "Sice jsem věděl, že mám dobré nohy, ale že se mi to povede, to jsem nevěřil," řekl.

Herrada na Vueltě ztratil, červený dres ale ještě uhájil

V závěrečné příkrém stoupání, v němž měla nejprudší část sklon téměř 20 procent, se Jesús Herrada hodně trápil a ztratil kontakt se skupinou největších rivalů.

Z hlavních favoritů dojel nejlépe Nairo Quintana na 21. příčce s odstupem 2:32 za vítězem a na třetím místě celkového pořadí zaostává za lídrem o 1:50, Yates ztratil dalších šest sekund. Jesús Herrada přišel ze svého náskoku o 1:40 minuty.

Český cyklista Jan Hirt dokončil náročnou etapu na 94. místě s odstupem 12:32 za vítězem.

Výsledky 13. etapy cyklistické Vuelty:

1. Rodríguez (Šp./Euskadi) 4:17:05, 2. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -19, 3. Teuns (Belg./BMC) -30, 4. Lambrecht (Belg./Lotto-Soudal) -38, 5. De Plus (Belg./Quick-Step Floors) -43, 6. Kudus (Erit./Dimension Data) -1:00, 7. Zakarin (Rus./Kaťuša) -1:12, 8. Serry (Belg./Quick-Step Floors) -1:21, 9. Ravasi (It./SAE Team Emirates) -1:25, 10. King (USA/Dimension Data) -1:27, ...94. Hirt (Astana) -12:32.

Průběžné pořadí: 1. Jesús Herrada (Šp./Cofidis) 54:50:19, 2. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -1:42, 3. Quintana (Kol./Movistar) -1:50, 4. Valverde (Šp./Movistar) -1:54, 5. López (Kol./Astana) -2:23, 6. Urán (Kol./EF Drapac) -2:33, 7. I. Izagirre (Šp./Bahrajn-Merida) -2:35, 8. Gallopin (Fr./AG2R La Mondiale) -2:40, 9. Kruijswijk (Niz./LottoNL-Jumbo) -2:44, 10. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -2:47, ...91. Hirt -1:23:38.