Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
VK UP Olomouc - Grupa Azoty Chemik Police

První vítězství pro domácí a tým Movistar. Etapu Vuelty vyhrál Soler

Druhý den a španělská Vuelta už oslavuje domácího vítěze. Stal se jím Marc Soler, který nejprve ve stoupání San Miguel de Aralar svým tempem terorizoval nejlepší vrchaře, aby v závěrečném sjezdu upláchl všem. Vedení v celkovém pořadí dále patří Primoži Rogličovi. Jan Hirt ztratil více než osmnáct minut, Zdeněk Štybar dorazil do cíle o tři minuty dříve.

Marc Soler
zdroj: ČTK/AP autor: Alvaro Barrientos

Marc Soler měl být další velkou hvězdou Movistaru, v posledních letech se ale někdejšímu vítězi závodu Paříž-Nice tolik nevedlo. I na Vueltě je tak Soler ve službách Alejandra Valverdeho a Enrica Mase. Ve druhé etapě závodu to ale nevadilo: Soler odvedl vynikající práci domestika ve stoupání, aby ve sjezdu zavelel k útoku a dojel si pro etapu.

V celkovém pořadí jeho vítězství nic kvůli nabrané ztrátě z úvodního dne neznamená, Primož Roglič se o vedení strachovat nemusel. Další velké ztráty v pořadí ale nabrali jiní: Tom Dumoulin, Wout Poels či třeba Chris Froome, který zůstal daleko za pelotonem již před klíčovým stoupáním. Trápení dvojnásobného vítěze Vuelty tak pokračuje. Nedařilo se ani Janu Hirtovi, který podobně jako Froome nezachytil útok Movistaru.

Jak etapa probíhala?

Nejméně předvídatelná Grand Tour sezony, a také ta nejbláznivější. Tak se často mluví o španělské Vueltě, což letošní ročník potvrzuje. Závod v úterý odstartoval nefalšovanou vrchařskou zkouškou, po které dobrá polovina favoritů na celkové pořadí přišla o šance na vítězství. Nyní zase roztrhal peloton domácí tým Movistar a poslal do potíží téměř stovku jezdců včetně Jana Hirta, který nabral ztrátu dalších minut do celkového pořadí.

Etapa se rozhodovala ve stoupání San Miguel de Aralar na téměř deseti kilometrech v osmiprocentním sklonu, důležitý byl také závěrečný sjezd do cílového Lekunberri. Movistar měl na čele skupiny Marca Solera, který jel ostré tempo a počet zbývajících závodníků očesal až na osm. Dávno pryč už byli Tom Dumoulin, Wout Poels a další.

Soler měl dokonce tak dobré nohy, že to sám zkusil třináct kilometrů před cílem ve sjezdu. Bylo to odvážné, bylo to překvapivé, ale nástup zafungoval a Soler uháněl vstříc Lekunberri. V cíli měl dvacet vteřin náskoku a mohl pumpovat rukama. Movistar slaví první vítězství, a navíc drží Enrica Mase vysoko v celkovém pořadí. Pro druhé místo a šest bonusových vteřin si dosprintoval Primož Roglič.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 2. etapa (Pamplona - Lekunberri, 151 km):

1. Soler (Šp./Movistar) 3:47:04, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation), 4. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 5. Valverde, 6. Mas (oba Šp./Movistar), 7. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma), 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) všichni -19, ...77. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick-Step) -15:26, 152. Hirt (ČR/CCC) -18:44.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 8:09:41, 2. Martin -9, 3. Carapaz -11, 4. Chaves, 5. Mas oba -17, 6. Carthy -20, 7. Kuss -26, 8. Bennett -56, 9. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe) -59, 10. Soler -1:04, ...49. Hirt -21:23, 104. Štybar -30:43.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy