Lyžování ČR 2024

První podnik sezony vyhrál Van der Haar, z Čechů nejlepší Boroš

Valkenburg - První podnik šestidílného světového poháru cyklokrosařů v nové sezoně hostilo Nizozemsku. V mužském závodě elite byl nerychlejší domácí Lars van der Haar. Nejlepší z Čechů byl Michael Boroš na třináctém místě. Tomáš Paprstka dojel jednadvacátý. Radomír Šimůnek a Martín Bína nedojeli. Zdeněk Štybar v závodě, které provázelo nádherné počasí, nestartoval. Meti ženami obsadila Pavla Havlíková 8. místo. Vyhrála Katherine Comptonová z USA.

Jednatřicetiletá Havlíková zaostala za vítězkou minutu a devět sekund. Sedmnáctá dojela Nikola Nosková o jednu příčku před mistryní republiky Martinou Mikuláškovou.

Mezi muži se z Čechů nejvíce dařilo mladým jezdcům, kteří ještě loni závodili v kategorii do 23 let. Vedoucí muž průběžného pořadí Českého poháru Boroš ztratil na Van der Haara 1:58 minuty, jednadvacátý byl s odstupem 2:55 Tomáš Paprstka. Závod nevyšel třicátníkům Radomíru Šimůnkovi, jenž nedokončil, ani Martinu Bínovi, který byl diskvalifikován.

Třiadvacetiletý Van der Haar obhájil na Caubergu loňské vítězství a do cíle dojel s pohodlným náskokem 26 sekund před Belgičanem Kevinem Pauwelsem. Třetí skončil domácí Corne van Kessel.

V českém výběru chyběli zraněný Ondřej Bambula a nemocný Lubomír Petruš. Nestartoval ani mistr světa Zdeněk Štybar, jenž bude mít podobně jako v minulých sezonách omezený cyklokrosový program a navíc je stejně zraněný. V závodu mužů do 23 let se do elitní desítky vešli sedmý Jakub Skála a devátý Adam Ťoupalík.

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu ve Valkenburgu (Nizozemsko):

Muži: 1. Van der Haar (Niz.) 1:05:42, 2. Pauwels (Belg.) -26, 3. Van Kessel (Niz.) -34, 4. Vantornout, 5. Meeusen (oba Belg.) oba -38, 6. Van Amerongen (Niz.) -41, ...13. Boroš -1:58, 21. Paprstka -2:55, Šimůnek nedokončil, Bína (všichni ČR) diskvalifikován.

Ženy: 1. Comptonová (USA) 43:50, 2. Wymanová (Brit.) -13, 3. De Boerová (Niz.) -25, 4. Van Loyová (Belg.) -38, 5. Andersonová (USA) -42, 6. Harrisová (Brit.) -57, ...8. Havlíková -1:09, 17. Nosková -4:02, 18. Mikulášková -4:13, 28. Kuntová -5:30, 34. Bajgerová (všechny ČR) -8:20.

Muži do 23 let: 1. M. Vanthourenhout 51:47, 2. Van Aert (oba Belg.) -27, 3. Doubey (Fr.) -39, ...7. Skála -1:31, 9. Ťoupalík -1:34, Nipl (všichni ČR) nedokončil.

Junioři: 1. Iserbyt (Belg.) 46:32, ...33. Kunt -6:28, 36. Březina, 39. Matějček, 42. Širůček všichni -1 kolo, 47. Benc, 50. Novák (všichni ČR) oba -2 kola.