Volejbalový magazín

Pro titul světové šampionky na horských kolech si dojela Neffová

Cairns (Austrálie) - Švýcarka Jolanda Neffová nenašla v australském Cairns konkurenci, a stala se tak mistryní světa na horských kolech v olympijské disciplíně cross country. Česká bikerka Karla Štěpánová dojela dvaadvacátá, Jitka Škarnitzlová obsadila 39. příčku.

Jolanda Neffová
zdroj: ČTK autor: Červený Michal

Čtyřiadvacetiletá Neffová předvedla skvělý výkon. Závod kontrolovala od samého začátku, brzy odjela soupeřkám, navyšovala svůj náskok a nakonec zvítězila o dvě minuty a 23 vteřin. Odměnou byl držitelce zlatého hattricku ze třiadvacítek v letech 2012 až 2014 první světový titul v elitní kategorii. Štěpánová na ni ztratila sedm minut.

"Jela jsem si svůj závod a chtěla jsem prostě jen hrozně moc vyhrát. Předchozí roky jsem na MS v elitní kategorii neuspěla, takže jsem strašně moc šťastná, že to dnes vyšlo," pochvalovala si v cíli Neffová, osmá žena pořadí loňského šampionátu v Novém Městě na Moravě.

Náročná trať o celkové délce 27,4 kilometru a horko ji nijak nebrzdily. "Věděli jsme dlouho, jaké tady budou podmínky, že tady v Austrálii bude horko. Takže byl čas na to, aby se člověk na závod dobře připravil," uvedla Neffová.

Do pořadí na dalších místech výrazně promluvily technické problémy a pády. První medaili pro Británii v ženské kategorii elite od prvního oficiálního závodu MS získala stříbrná Annie Lastová, jež se všem zásadním potížím vyhnula. Z boje o druhou příčku odpadla v polovině po defektu zkušená Ruska Irina Kalentěvová a dojela nakonec pátá.

Bronz do své medailové sbírky přidala všestranná Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová, mistryně světa z roku 2015. I ona měla zpočátku technické problémy, ale pomohlo jí i to, když na čtvrté příčce jedoucí Polku Maju Wloszczowskou zbrzdil nevyhnutelný pád po zaváhání závodnice, která byla o kolo zpět. Brzký pád vyřadil ze hry o medaile i jednu z hlavních favoritek Lindu Indergandovou ze Švýcarska, defekt překazil obhajobu Dánce Annice Langvadové.

Mezi ženami do 23 let dosáhla na životní výsledek čtvrtým místem Barbora Průdková. Jana Czeczinkarová skončila osmá. Adéla Šafářová po zranění zápěstí z tréninku nestartovala. "Závod byl ohromně náročný, poslední dvě kola mě braly křeče do břicha, ale bojovala jsem s tím. Jsem strašně šťastná. Sice mě to trochu mrzí, protože jsem bojovala o bronz, ale zítra budu už jen šťastná," řekla Průdková serveru mtbs.cz. Od bronzu ji dělilo 43 sekund.

S atakem medailových pozic nepočítala, přála si být v desítce a i to jí přišlo jako odvážné. "Pro mě byla ta první pětka strašně daleko celou sezonu, takže jsem neskutečně spokojená," radovala se.

Novou šampionkou této věkové kategorie je krajanka Neffové Sina Freiová. Obě přitom již byly ve středu členkami vítězné švýcarské štafety.

Mistrovství světa horských kol v Cairns (Austrálie) - cross country:

Muži (31,7 km): 1. Schurter (Švýc.) 1:27:44, 2. Kulhavý (ČR) -7, 3. Litscher (Švýc.) -15, 4. Avancini (Braz.) -1:04, 5. Fumic (Něm.) -1:11, 6. L. Flückiger (Švýc.) -1:13, 7. Absalon -1:25, 8. Marotte (oba Fr.) -1:34, 9. McConnell (Austr.) -1:54, 10. Indergand (Švýc.) -2:21, ...31. Škarnitzl -4:47, 40. Nesvadba (oba ČR) -6:15.

Ženy (27,4 km): 1. Neffová (Švýc.) 1:27:17, 2. Lastová (Brit.) -2:23, 3. Ferrandová-Prévotová (Fr.) -3:04, 4. Wloszczowská (Pol.) -3:36, 5. Kalentěvová (Rus.) -3:51, 6. Davisonová (USA) - 3:59, 7. Battyová (Kan.), 8. Gantenbeinová (Švýc.) obě -4:23, 9. Benková (Maď.) -4:45, 10. Žakeljová (Slovin.) -4:58, ...22. Štěpánová -7:03, 39. Škarnitzlová (obě ČR) -1 kolo.

Ženy do 23 let (23,1 km): 1. Freiová (Švýc.) 1:15:10, 2. Courtneyová (USA) -49, 3. Kellerová (Švýc.) -2:18, 4. Průdková (ČR) -3:01, 5. Garcíaová Martínezová (Šp.) -3:11, 6. Tauberová (Niz.) -3:31, ...8. Czeczinkarová (ČR) -4:18.