Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České ragby 2021

Poslední monument sezony bere Pogačar. Ve finiši přespurtoval Masnadu

Znovu přepsal historii. Tadej Pogačar zvítězil jako první Slovinec na Kolem Lombardie a v letošní sezoně ovládl už druhý z takzvaných "monumentů". Na jaře byl nejrychlejší také na Lutych-Bastonge-Lutych. Třiadvacetiletý dvojnásobný vítěz Tour de France nastoupil 35 kilometrů před cílem a do finiše si dovezl na zádech jen domácího Fausta Masnadu. Ve spurtu pak dle očekávání dominoval.

Tadej Pogačar vítězí na Kolem Lombardie
zdroj: ČTK/AP autor: Gian Mattia D\'Alberto

Pogačar po šesti hodinách a 239 kilometrech porazil ve spurtu v cílové rovince v Bergamu domácího Itala Fausta Masnadu, s nímž jel posledních zhruba 16 km ve dvojici. Spurt skupiny pronásledovatelů s odstupem 51 sekund vyhrál Brit Adam Yates před Pogačarovým krajanem Primožem Rogličem, jenž ovládl v uplynulém týdnu v Itálii dva jednorázové závody a byl pro Lombardii největším favoritem.

"Nemám slov. Takhle zakončit sezonu je něco šíleného," radoval se Pogačar. Při debutu na Lombardii si dojel pro vítězství navzdory tomu, že mu Masnada nestřídal, a navíc mohl využít dobré znalosti místních cest. "Nevěděl jsem, že se mnou nebude spolupracovat, ale naštěstí jsme měli před posledním stoupáním a cílem dostatečný náskok. V druhé části sezony se u mě střídaly dobré a špatné dny. Tohle byl ten dobrý."

Pogačar se o vítězství zasloužil útokem ve stoupání zhruba 35 kilometrů před cílem, kdy se odpoutal od vedoucí skupiny a jel sám. Masnada se k němu připojil po sjezdu zhruba o dvacet kilometrů později.

Mladý Slovinec vyhrál oba kopcovité "monumenty" Lutych a Lombardii v jedné sezoně jako první od roku 1987, kdy se to podařilo Italovi Morenu Argentinovi. Na Tour a Lombardii ve stejném roce zvítězil naposledy v roce 1979 Francouz Bernard Hinault.

Cyklistický závod Kolem Lombardie (WorldTour) - 239 km:

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 6:01:39, 2. Masnada (It./Deceuninck-Quick Step) stejný čas, 3. A. Yates (Brit./Ineos Grenadiers), 4. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Alaphilippe (Fr./Deceuninck-Quick Step) všichni -51, ...Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix), Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert), Vacek (ČR/Qhubeka NextHash) všichni nedokončili.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy