MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Pidcock rozbil belgicko-nizozemskou blokádu. Po osmi letech vyhrál cyklokrosař narozený mimo Benelux

Závod v nizozemském Rucphenu se dočkal premiéry ve Světovém poháru. Mužský závod vyhrál Brit Tom Pidcock, který v závěru předjel lídra seriálu Eliho Iserbyta. Pro Pidcocka jde o první triumf ve SP, poprvé od roku 2013 vyhrál cyklokrosař z jiné země než Belgie a Nizozemsko. Česká jednička Michael Boroš dorazil do cíle jako jednadvacátý. Úspěšné byly domácí cyklokrosařky, které obsadily kompletní stupně vítězů v pořadí Marianne Vosová, Lucinda Brandová a Denise Betsemaová. Čtyřicátá dojela Karla Štěpánová.

Závěr závodu cyklokrosařů v Rucphenu

Pidcock se zapojil do Světového poháru o minulém víkendu ve Val di Sole, kde dojel třetí. V Rucphenu dnes po skvělém závěru vybojoval první vítězství v kariéře. Loňský vicemistr světa se v závěrečných stovkách dotáhl na vedoucího muže Světového poháru Eliho Iserbyta, ještě před cílovou rovinkou se dostal před něho a vyhrál s náskokem tří sekund. Třetí dojel další Belgičan Michael Vanthourenhout s odstupem osmi sekund.

Iserbytovi uniklo šesté vítězství v sezoně, ale průběžné pořadí vede po deseti závodech s obrovským náskokem 109 bodů před Vanthourenhoutem. Český reprezentant Michael Boroš dojel jednadvacátý s více než dvouminutovou ztrátou na vítěze.

Pidcock navázal na Francouze Francise Moureye, který vyhrál v prosinci 2013 v Namuru. Poté se až dosud střídali na nejvyšším stupni jen zástupci cyklokrosových velmocí Belgie a Nizozemska. Právě v Namuru se hned v neděli pojede další závod Světového poháru.

Závod žen ovládly nizozemské cyklokrosařky, které obsadily prvních sedm míst. Potřetí v sezoně vyhrála Marianne Vosová těsně před Lucindou Brandovou, která je v čele seriálu. Karla Štěpánová byla čtyřicátá.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Rucphenu (Nizozemsko):

Muži: 1. Pidcock (Brit.) 1:03:26, 2. Iserbyt -3, 3. Vanthourenhout -8, 4. Hermans (všichni Belg.) -12, 5. Van der Haar (Niz.) -15, 6. Aerts (Belg.) -35, ...21. Boroš -2:12, 51. Petruš (oba ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 15 závodů): 1. Iserbyt 337, 2. Vanthourenhout 228, 3. Aerts 226, 4. Hermans 218, 5. Van der Haar 196, 6. Van Kessel (Niz.) 163, ...28. Boroš 33, 56. Paprstka 5, 60. Vaníček 4, 63. Petruš (všichni ČR) 3.

Ženy: 1. Vosová 54:14, 2. Brandová stejný čas, 3. Betsemaová -8, 4. Van Empelová -17, 5. Pieterseová -19, 6. Worstová (všechny Niz.) -44, ...40. Štěpánová (ČR) -5:54.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 15 závodů): 1. Brandová 282, 2. Betsemaová 269, 3. Pieterseová 220, 4. Van Empelová 195, 5. Vosová 172, 6. Van Anrooijová (Niz.) 159, ...29. Nash 24, 47. Zemanová (obě ČR) 6.