ČEZ Extraliga 2023/2024

Padesát kilometrů sám a Van der Poel bere na Tirrenu etapu

Nizozemský cyklista Mathieu Van der Poel zvítězil po padesátikilometrovém sólu v 5. etapě Tirrena-Adriatica. Čtyřnásobný mistr světa v cyklokrosu stihnul protnout cílovou pásku před stahujícím Tadejem Pogačarem, Slovinec si pohlídal celkové vedení v závodě.

Mathieu van der Poel
zdroj: AP autor: Gian Mattia D\'Alberto

Van der Poel ve 205 km dlouhé etapě se zvlněným profilem mezi městy Castellalto a Castelfidardo zaútočil 52 km před cílem a dojel si pro druhé etapové vítězství v závodě. I když si člen týmu Alpecin-Fenix vybudoval v chladném a deštivém počasí až téměř tříminutový náskok, v závěrečných kilometrech už mu docházely síly a začal se na něj dotahovat Pogačar.

Vítěz sobotní etapy se vydal stíhat Van der Poela sám, rychle se k němu blížil, ale vyčerpaný Nizozemec nakonec uhájil výhru s desetisekundovým náskokem. Třetí dojel s odstupem 49 sekund druhý muž průběžného pořadí Wout van Aert z Belgie, jehož manko na Pogačara se zvýšilo na 75 sekund.

Van der Poel završil sólo jízdu vítězstvím

Van der Poel v cíli neměl síly ani na to, aby radostí zvedl ruce nad hlavu. "V posledních kilometrech jsem se úplně vyždímal. Říkali mi, že se Pogačar blíží, ale nebyl jsem schopný vnímat. Chtěl jsem jen být co nejdřív v cíli. Zaútočil jsem tak brzo, protože mi byla zima. Až do posledních dvaceti kilometrů to bylo dobré," uvedl.

Nejlepší z českého kvarteta byl dnes Van der Poelův týmový kolega Petr Vakoč, jenž dojel s téměř čtrnáctiminutovou ztrátou na 65. pozici. Závod kategorie World Tour skončí úterní časovkou.

Výsledky cyklistického etapového závodu:

5. etapa (205 km): 1. M. Van der Poel (Niz./Alpecin-Fenix) 4:48:17, 2. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -10, 3. Van Aert (Belg./Jumbo-Visma) -49, 4. Felline (It./Astana-Premier Tech) -1:26, 5. Bernal (Kol./Ineos Grenadiers), 6. Formolo (It./SAE Team Emirates) oba -2:07, ...65. Vakoč (ČR/Alpecin-Fenix) -13:49, 67. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -13:53, 138. Kreuziger (ČR/Gazprom-RusVelo), 161. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) oba -27:53.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 22:41:41, 2. Van Aert -1:15, 3. Landa (Šp./Bahrain Victorious) -3:00, 4. Bernal -3:30, 5. Fabbro (It./Bora-hansgrohe) -3:54, 6. Wellens (Belg./Lotto Soudal) -4:30, ...50. Štybar -30:28, 74. Vakoč -42:34, 75. Kreuziger -42:53.82, Hirt -44:05.