Osmnáctou etapu Vuelty vyhrál spurtér Bennati

Valladolid (Španělsko) - Italský cyklista Daniele Bennati vyhrál 18. etapu Vuelty, když v závěrečném spurtu ve Valladolidu těsně porazil Brita Bena Swifta a Američana Allana Davise. V čele průběžného pořadí je stále Španěl Alberto Contador.

Daniele Bennati vítězí v 18. etapě Vuelty
zdroj: Isifa/EPA

"Říkají mi panter a panteři vždycky dokážou rozhodnout boj posledním máchnutím drápů," prohlásil Bennati, který první letošní vítězství věnoval zesnulému Wouteru Weylandtovi, jenž zahynul po pádu na loňském Giru d'Italia.

Belgický jezdec tehdy s Bennatim působil ve stáji Leopard Trek a před čtyřmi lety, když Vuelta naposledy zavítala do Valladolidu, tam vyhrál etapu. "Dneska to byl náročný spurt a věřím, že mi Wouter dodal sílu," prohlásil jednatřicetiletý Ital.

Vuelta 2012

Český cyklista Zdeněk Štybar obsadil s desetivteřinovým mankem 64. příčku, jeho krajan František Raboň dojel na 132. pozici. V celkové klasifikaci jim patří 77., respektive 151. pozice.

Rovinatá 204 kilometrů dlouhá etapa v čele průběžného pořadí nic nezměnila. Před nedělním koncem závodu má Contador náskok jedné minuty a 52 vteřin před Alejandrem Valverdem, třetí je další Španěl Joaquim Rodríguez se ztrátou téměř dvou a půl minut. "Byla to rychlá etapa, museli jsme jet v průměru minimálně 48 kilometrů za hodinu," uvedl Contador. "Musel jsem být pořád ve střehu, protože hrozilo, že by vítr mohl peloton roztrhat. Jsem rád, že nakonec mám za sebou další den bez problémů," dodal.

Contador s Rodríguezem stačili probrat včerejší etapu

Vítěz Vuelty z roku 2008 se do čela závodu dostal po úniku ve středeční horské etapě, po níž na prvním místě vystřídal Rodrígueze. "Skvěle nám vyšla taktika a zrovna dneska během jízdy jsme to s Joaquimem probírali," prozradil Contador. "Při závodech si sice jdeme po krku, ale potom jsme zase kamarádi. To je na cyklistice super," dodal.

Výsledky cyklistické Vuelty:

1. Bennati (It./RadioShack) 4:17:17, 2. Swift (Brit./Sky), 3. Davis (Austr./Orica), 4. Mondory (Fr./AG2R), 5. Degenkolb (Něm./Argos), 6. Vigano (It./Lampre), 7. Breschel (Dán./Rabobank), 8. De Kort (Niz./Argos), 9. Docker (Austr./Orica) všichni stejný čas, 10. Rast (Švýc./RadioShack) -6, ...64. Štybar -10, 132. Raboň (oba ČR/Omega Pharma-Quick-Step) -1:52.