Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Triatlonová Havaj 2019

Od krosu na silnici. Z Algarve přes Roubaix až na Giro – to je Štybarův výhled

Zdeněk Štybar už se týden naplno připravuje na Mallorce na nadcházející sezonu. Rád by v ní dosáhl triumfu na některé z jarních klasik, po loňské premiéře si pak patrně zopakuje účast na Giro d'Italia. Nadcházející měsíce budou pro Štybara důležité i proto, že mu po sezoně končí smlouva.

Zdeněk Štybar
zdroj: ČTK/BELGA

Štybar zamířil na Mallorcu nedlouho po účasti na republikovém šampionátu v cyklokrosu, kde dojel čtvrtý. "Cyklokros mě vždycky bude bavit, jenže ne vždy to pasuje do programu," řekl trojnásobný mistr světa z terénu a potvrdil tak, že má pro cyklokros stále slabost. "Do budoucna by mě to samozřejmě zase lákalo, ale doopravdy spíš třeba až ke konci kariéry," podotkl Štybar.

Mistrovství republiky pro něho bylo zase posledním zápolením mezi cyklokrosaři na delší dobu. "Stačilo, další závody v krosu by znamenaly cestování a myslím, že už by pro mě neměly takový přínos. A třeba takové mistrovství světa v Dánsku začátkem února, to už je v té přípravě opravdu hodně pozdě," vysvětlil Štybar.

Roubaix jako takový pouťák

Nyní už je v tvrdém tréninku. Po pobytu na Mallorce ho čeká týmové soustředění v Portugalsku, pak se vrátí zhruba na deset dnů opět na Mallorcu, pak už budou následovat i první závody.

"Sezonu začnu závodem Kolem Algarve (od 20. února), pak další víkend nato je Omloop Het Niewsblad, tedy první worldtourová klasika v Belgii a závěr jsou staré Flandry. A potom Strade Bianche, Tirreno-Adriatico a pak Harelbeke, Gent-Wevelgem, Flandry a Roubaix. Takže nic nového, spíš jako vždycky," pousmál se Štybar.

Moc by si přál uspět. "Doufám, že se mi jedna z těch klasik povede, ale jsou to vlastně jen čtyři závody," zasnil se Štybar a řeč se tak opět stočila k Paříž-Roubaix. "Z celé sezony je to nejtěžší závod, ale mně z nějakého důvodu prostě hrozně sedí. Možná je to i tím, že k tomu přistupuju v klidu, jako k nějakému pouťáku," přemítal nahlas Štybar.

Ideál? Vyhrát Peklo severu a etapu na každé z Grand Tours

Z Grand Tours se ho bude patrně opět po roce týkat Giro. "I když ta kombinace s klasikami není úplně jednoduchá. Hlavně po Giru," přiznal Štybar, v jehož výčtu úspěchů jsou vedle jiného i vítězné etapy z Tour de France a Vuelty. "Tour vždycky zůstane Tour... Ideální by bylo vyhrát na Roubaix a k tomu mít vítěznou etapu na každé z Grand Tours," řekl Štybar.

V přípravě jel - a nadále hodlá jet - v zaběhnutých kolejích. "I proto, že kdybych loni vyhrál alespoň jeden závod, bylo by to super. Byla to asi má nejlepší sezona, rozhodně nejstabilnější. Skoro ve všech worldtourových jednorázovkách jsem byl do deseti. Nebyl tak moc důvod něco dělat jinak. Chci, aby i ta nadcházející sezona byla stabilní. Snad budu mít třeba o trochu více štěstí a přijde navrch i nějaká výhra. Budu určitě stoprocentně připravený a uvidíme, co z toho bude," ujistil Štybar.

Fakt, že mu po sezoně vyprší smlouva ve stáji Deceuninck-QuickStep, zatím vůbec neřeší. "Každý druhý rok je to stejné. Člověk to musí tak brát. Vždy to je nějakým způsobem stresující. Úplně největším stresem ale bylo, když jsem tehdy udělal to rozhodnutí vyměnit cyklokros za silnici. Je to vždy stejné - týmy vám nabízejí méně volnosti a peněz, zatímco závodník to má s požadavky přesně naopak. Takže je to stejné jako v každém jiném zaměstnání," prohlásil Štybar.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy