Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Nosková na blátě letěla a dojela si mezi ženami do 23 let pro stříbrnou medaili

Heusden-Zolder – Trenér Petr Dlask věřil, že v kategorii žen do 23 by mohli čeští reprezentanti získat na mistrovství světa medaili, a to se také podařilo. Nikola Nosková předvedla na rozblácené trati v Belgii výborný výkon a dojela si pro stříbrnou medaili. V elitní kategorii žen si vedla nejlépe z Češek Pavla Havlíková, jež obsadila dvanáctou příčku. Juniorům se příliš nevedlo. Nejlepší výsledek zajel Jan Gavenda, který byl čtrnáctý.

Nikola Nosková
zdroj: ČTK/BELGA/ autor: YORICK JANSENS

V nově zařazené kategorii nestačila Nosková pouze na vítěznou Britku Evie Richardsovou. Bronz získala Maud Kaptheijnsová z Nizozemska.

"Jsem hrozně moc spokojená. Vůbec jsem to nečekala. Trať mi seděla, ale na suchu. A jak celou noc pršelo, tak jsem si říkala už od rána, že to není pro mě," přiznala novinářům Nosková. "Nakonec to ale vyšlo dobře a za druhé místo jsem hrozně spokojená," dodala.

Osmnáctiletá Nosková, která je úspěšná rovněž na silnici a předloni skončila na MS ve španělské Ponferradě čtvrtá v silničním závodě juniorek, kontrolovala dění za vedoucí Richardsovou od samého začátku. Ve druhém ze čtyř okruhů se vydala za Britkou, která vypálila rybník hlavním favoritkám a svůj nástup nakonec dotáhla až k překvapivému zlatu.

Je nám líto, video expirovalo.
Nosková získala na MS v cyklokrosu stříbro v závodě žen do 23 let

Nosková na promáčené trati jela dobře technicky. Zvyšovala odstup od Kaptheijnsové, na niž měla po třetím kole náskok 11 vteřin, ale zároveň si mezi provazci deště hlídala, aby neudělala zbytečnou chybu. Do cíle nakonec dojela 35 sekund za vítězkou, před Nizozemkou udržela bezpečný odstup a mohla si plně vychutnat závěrečnou rovinku.

"Angličanka mě v prvním kole úplně přeletěla, vůbec nevím, kde se to v ní vzalo. Předjela mě, odjela a jela sama. Vůbec jí neznám. Počítala jsem spíš s Paytonovou, se kterou jezdíme svěťáky. Ale s Richardsovou jsem vůbec nepočítala. Počítala jsem spíš s Belgičankami a Italkami," přiznala Nosková.

Aby také ne. Richardsová šokovala všechny. Jela svůj první mezinárodní závod v krosu. "Nemohla jsem tomu uvěřit. Docela mě to šokovalo, že jsem vyhrála," smála se Britka. "Nerada jezdím ve skupině, tak jsem zkusila jet a čekala, jak dlouho mi to asi tak vydrží. A já vydržela čtyři kola," podivovala se sama nad svým výkonem.

Nikola Nosková se stříbrnou medailí z mistrovství světa
zdroj: ČTK/AP autor: Hofbauer Petr

Richardsová nastupovala na start bez větších ambicí. "Byla jsem ve třetí řadě, byla mi zima a čekala jsem, že to bude bláznivý závod. V jeho průběhu jsem sice věděla, že je za mnou mezera, ale nevěděla jsem, že to je náskok vedoucí závodnice," prohlásila Richardsová.

Do Belgie si odskočila zazávodit jen díky tomu, že byla stanovena nová kategorie žen do 23 let. Jinak se věnuje hlavně olympijské disciplíně cross country na horských kolech a na loňském MS bikerů skončila mezi juniorkami druhá. "Kdyby ta nová kategorie nebyla, tak bych neměla šanci jet. Ale tento sport ji potřebuje na ten přechod závodnic mezi elitu," myslí si Richardsová.

Novou mistryní světa mezi ženami je de Jongová

Mistryní světa v elitní ženské kategorii se stala Nizozemka Thalita de Jongová před Caroline Maniovou z Francie, bronz ve spurtu získala domácí favoritka Sanne Cantová.

Havlíková, která na nedávném domácím šampionátu překvapivě prohrála s Martinou Mikuláškovou, ztratila hned v úvodu kontakt s čelem závodu. V cíli z toho bylo manko minuty a 55 vteřin, na stupně vítězů ztratila minutu a půl.

"Hned na startu mi tam sklouzla noha z pedálu, a i když tím závod nekončí, nebyla jsem tam úplně vepředu. Byla to asi ta úplně zásadní chyba, která se mi dnes stala," řekla Havlíková. "Závod tím neskončil, ale první skupina jela a my zůstaly viset," přiblížila nelehký úvod dvaatřicetiletá Havlíková.

V průběhu se sice posouvala kupředu, ale stálo ji to hodně sil. "A ty v závěru chyběly. Byl to boj kolem desátého místa, což mě trochu mrzelo. Zklamaná jsem z výsledku, protože minimálně s první desítkou jsem počítala, ale nikoliv z výkonu," uvedla Havlíková. "Nechala jsem na trati všechno a rychleji už to nešlo. Na víc jsem už pak neměla, byl to dnes strašně těžký závod," dodala.

Trojnásobná česká šampionka Mikulášková skončila na 26. příčce s odstupem téměř čtyř minut na zlato.

Poměrně překvapivou vítězkou se nakonec stala De Jongová. Na druhou Maniovou najela 14 sekund. Na pódium se nakonec dostala alespoň jedna z hlavních favoritek na titul Cantová, i když musela o bronz hodně zabojovat v cílovém spurtu s Nizozemkou Sophií de Boerovou.

Nástupkyni Pauline Ferrandové-Prévotové, která nemohla obhajovat loňský titul z Tábora kvůli zranění, se přitom příliš nepovedl start. "Jen jsem si tak pro sebe pomyslela: OK, je to pryč. Jen se snaž si z toho udělat hezký závod s nějakým solidním výsledkem," svěřila se De Jongová.

Zlato bylo více než solidním výsledkem. "Šlo to všechno hodně dobře, když jsem se dotahovala na čelo závodu a před závěrečným okruhem už jsem byla u těch nejlepších," řekla De Jongová, která přitom byla v polovině závodu s osmnáctivteřinovým mankem až šestá. "Pak jsem na nejtěžší části trati měla sílu udávat tempo a všimla jsem si, že Cantová trochu ztrácí, tak jsem zabrala a ona odpadla," popsala vítězná Nizozemka.

Je nám líto, video expirovalo.
Cyklokrosařka Havlíková dojela na MS dvanáctá, vyhrála De Jongová

Juniorům vládl Dekker

Mezi juniory se ze suverénního vítězství radoval Nizozemec Jens Dekker před Francouzi Mickaelem Crispinem a Thomasem Bonnetem.

Sedmnáctiletý Dekker se hned zkraje závodu, který se jel v nevlídném počasí za větru a silného deště, osamostatnil v čele. Postupně navyšoval náskok a nakonec přesvědčivě potvrdil jakožto světová jednička i vítěz Světového poháru roli hlavního favorita.

"Jel jsem na plný plyn, ale byl to docela těžký závod a člověk si musel dávat pozor. Jsem rád, že se to povedlo, mám za sebou skvělé období," prohlásil vítězný Dekker, jemuž se v listopadu na domácí půdě v Huijbergenu podařilo dobýt i titul mistra Evropy.

Crispin dojel do cíle se ztrátou 35 vteřin, Bonnet měl na vítěze minutové manko. Gavenda zaostal za Dekkerem o více než dvě minuty, dalším Čechem v pořadí byl sedmatřicátý Václav Sirůček.

Gavenda byl přesto s výkonem i výsledkem spokojený. "Start se mi moc nepovedl, stál jsem v páté lajně. V průběhu jsem se posouval dopředu, v posledním okruhu jsem předjel v závěrečném stoupání pět soupeřů, což mě dost nakoplo. Jelo se mi dobře. Být závod delší, možná bych byl ještě lepší. Chtěl jsem být do patnáctky, což se povedlo," řekl Gavenda.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie):

Ženy - elite: 1. De Jongová (Niz.) 41:03, 2. Maniová (Fr.) -14, 3. Cantová (Belg.), 4. De Boerová (Niz.) obě -24, 5. Harrisová (Brit.) -32, 6. Stultiensová (Niz.) -36, 7. Lechnerová (It.) -46, 8. Antonneauová (USA) -1:12, 9. Majerusová (Luc.) -1:25, 10. Van Paassenová (Niz.) -1:44, ...12. Havlíková -1:55, 26. Mikulášková (obě ČR) -3:55.

Ženy do 23 let: 1. Richardsová (Brit.) 41:34, 2. Nosková (ČR) -35, 3. Kaptheijnsová (Niz.) -47, 4. Freiová (Švýc.) -53, 5. Heiglová (Rak.) -1:30, 6. Nobleová (USA) -1:42, ...26. Lukešová -5:20, 40. Mináriková-Švecová (obě ČR) -8:28.

Junioři: 1. Dekker (Niz.) 43:05, 2. Crispin -35, 3. Bonnet (oba Fr.) -1:00, ...14. Gavenda -2:10, 37. Sirůček -3:30, 41. Honzák -3:57, 49. Jarý -4:32, 54. Novák (všichni ČR) -5:41.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy