Ačkoli si nedávné mistrovství světa v silniční cyklistice v Bergenu vysloužilo převážně pozitivní ohlasy, skončilo pro organizátory finanční katastrofou. Jak uvedla norská média, národní cyklistický svaz nyní balancuje na hraně bankrotu a bude muset požádat o pomoc vládu.
Norská federace má na účtu zhruba 156 milionů norských korun (asi 431 milionů Kč), nicméně konečný účet šampionátu se vyšplhal na 220 milionů (607 milionů Kč). Za překročení původního rozpočtu mohou různé faktory, například nižší příjem od sponzorů, malý zájem o balíčky pro platící návštěvníky či zhoršený kurz norské koruny vůči euru a franku.
Organizátorům vydařené sportovní akce se rozhodli pomoci cyklističtí fanoušci, kteří spustili crowdfundingovou kampaň. Zatím vybrali 3,5 milionu norských korun, a i když jejich iniciativa s největší pravděpodobností nebude sama o sobě na umazání dluhu stačit, pořadatele MS potěšila.
"Je to neuvěřitelný příběh. Dokazuje to, že si diváci užili skvělé chvíle a šampionát pro lidi v Bergenu hodně znamenal," uvedl šéf organizačního výboru MS Helge Stormoen.
Související články
Sagan mě nepřekvapil. Štybar bohužel už síly neměl, říká Konečný
27. 9. 2017
Sagan přepsal cyklistickou historii. Co mu ještě chybí? Více výher na klasikách
25. 9. 2017
Sagan: Moje strategie? Jaká strategie? Žádnou jsem neměl
24. 9. 2017
Potřetí Sagan. Slovenský šampion přepsal v Bergenu historii
24. 9. 2017