EP Benátky nad Jizerou

Nibali sesadil po časovce Hornera z prvního místa

Tarazona (Španělsko) - Vincenzo Nibali se stal novým lídrem cyklistické Vuelty. Italský jezdec stáje Astana zajel na časovce dlouhé 38 kilometrů v okolí Tarazony čtvrtý nejlepší čas a v červeném trikotu vystřídal Američana Christophera Hornera.

Leopold König obsadil navzdory zdravotním problémům, které ho od víkendu trápily, jedenácté místo a stejná příčka mu i nadále patří v průběžném pořadí. Na vítěze 11. etapy Fabiana Cancellaru ze Švýcarska člen týmu Netapp-Endura ztratil 2:18 minuty. Za Nibalim zaostává König o 4:08, od desátého Daniela Morena ho dělí 12 sekund. "Toto umístění je nad očekávání," uvedl český cyklista.

Časovka, ve které na závodníky po startu čekalo stoupání o 605 výškových metrů na vrchařskou prémii 3. kategorie a poté dlouhý sjezd do cíle, se nevydařila úplně podle plánu Königovu týmovému kolegovi Janu Bártovi. Sedmý muž z mistrovství světa, jenž chtěl útočit na čelní pozice, obsadil 19. místo o dvě vteřiny před Hornerem. Na Cancellaru ztratil 2:52.

Další z Čechů Roman Kreuziger, jenž si po víkendových etapách stěžoval na velkou únavu a věnoval úterní volný den regeneraci, skončil na 38. místě, Zdeněk Štybar dojel 49.

Cancellara si před zářijovým mistrovstvím světa v časovce připsal cenný skalp svého největšího rivala Tonyho Martina, jenž bude ve Florencii na konci září obhajovat titul. Německý kolega Zdeňka Štybara ze stáje Omega Pharma-Quick Step prohrál se čtyřnásobným časovkářským šampionem v přímém souboji poprvé od MS 2010.

11. etapa: časovka Tarazona - Tarazona (38 km):

1. Cancellara (Švýc./RadioShack) 51:00, 2. Martin (Něm./Omega Pharma-Quick-Step) -37, 3. Pozzovivo (It./AG2R) -1:24, 4. Nibali (It./Astana) -1:25, 5. Cataldo (It./Team Sky) -1:41, 6. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff) -1:48, 7. Valverde (Šp./Movistar), 8. Coppel (Fr./Cofidis) oba -1:52, 9. Brajkovič (Slovin./Astana) -1:53, 10. Sánchez (Šp./Euskaltel) -2:13, 11. König -2:18, ...19. Bárta (oba ČR/NetApp-Endura) -2:52, 38. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -4:21, 49. Štybar (ČR/Omega Pharma-Quick Step) -4:48.

Průběžné pořadí:

1. Nibali 41:22:22, 2. Roche -33, 3. Valverde, 4. Horner (USA/RadioShack) oba -46, 5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:33, 6. Pozzovivo -2:44, 7. Basso (It./Cannondale) -2:55, 8. Pinot (Fr./FDJ.fr) -3:35, 9. Majka (Pol./Saxo-Tinkoff) -3:46, 10. Moreno (Šp./Kaťuša) -3:56, 11. König -4:08, ...61. Kreuziger -48:29, 83. Štybar -1:06:25, 102. Bárta 1:18:36.