V šachu

Nash bílý trikot v Zolderu neudržela. Van der Poel nepřipustil pochybnosti

Světový pohár cyklokrosařek již nevede Kateřina Nash. Česká reprezentantka o bílý trikot příšla v belgickém Heusden-Zolderu, kde skončila patnáctá. Nejvyšší příčky ovládly Nizozemky. První dvě místa si stejně jako v Namuru rozdělily Lucinda Brandová a Ceylin del Carmen Alvaradová, která díky druhé pozici poskočila do čela seriálu. Mužskou kategorii bez problému vyhrál Nizozemec Mathieu Van der Poel. Češi v čele se Zdeňkem Štybarem dobře odstartovali, poté ale někdejšího šampiona zdržel defekt. Nejrychleji byl pětadvacátý Michael Boroš.

Lucinda Brandová slaví vydřenou výhru před Alvaradovou v Zolderu
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Stockman David

Dvaačtyřicetiletá Nash byla v neděli pátá na bahně v Namuru, na tvrdší a rychlé trati v Zolderu ale na nejlepší nestačila. Prachatická rodačka, jež se ujala vedení v SP v září po triumfu v druhém závodu sezony v americkém Waterloo, klesla celkově na druhé místo o jediný bod za dnes druhou Ceylin del Carmen Alvaradovou. Ta stejně jako před Vánoci v Namuru nestačila na Brandovou, která ji porazila v dlouhém spurtu v cílové rovince na asfaltu.

Nash v Zolderu bílý trikot neudržela, vyhráli zase Brandová a Van der Poel

Alvaradová podobně jako Brandová a některé další elitní cyklokrosařky vynechala úvodní dva závody SP ve Spojených státech. V souboji o třetí místo porazila Annemarie Worstová sedminásobnou mistryni světa Marianne Vosovou a na třetím místě průběžného pořadí ztrácí na Nash 14 bodů.

Nejlepší česká reprezentantka dojela do cíle se ztrátou 1:44 minuty za Brandovou a zaznamenala druhý nejhorší výsledek v sezoně po 18. místě z listopadového závodu v Táboře.

Mužský závod se stal jednoznačnou kořistí mistra světa Van der Poela, jenž ujel soupeřům na konci čtvrtého z devíti okruhů a náskok si až do závěrečného zvolnění hlídal. S odstupem šesti sekund za suverénním Nizozemcem dojeli Belgičané Laurens Sweeck a Quinten Hermans.

Z českého týmu skončil nejvýše stejně jako ve všech dosavadních závodech SP v sezoně mistr republiky Boroš s odstupem 2:41 minuty. Deset sekund po něm přijel do cíle na 26. místě Jan Nesvadba.

Pozornost poutal start trojnásobného mistra světa Štybara, jenž podobně jako loni absolvuje několik cyklokrosů v rámci přípravy na silniční sezonu. Bývalý elitní cyklokrosař krátce po startu podklouznutím zavinil pád lídra SP Toona Aertse, jenž se propadl na poslední místo a musel se prokousávat celým startovním polem. K tomu Belgičanovi především na rovinkách pomáhal Štybar a oba se postupně propracovali do druhé desítky. Zatímco Aerts, jenž jel se čtyřmi zlomenými žebry po pádu z Namuru, skončil čtrnáctý a udržel vedení v seriálu, Štybar v závěru klesl i vinou defektu na 32. pozici. Ve svém jediném závodu v SP tak nezopakoval loňské 21. místo.

Seriál pokračuje předposledním závodem 19. ledna v Nommay.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Heusden-Zolderu (Belgie):

Muži: 1. M. Van der Poel (Niz.) 1:02:22, 2. L. Sweeck, 3. Hermans oba -6, 4. M. Vanthourenhout -9, 5. Vermeersch (všichni Belg.) -20, 6. Van Kesel (Niz.) -21, ...25. Boroš -2:41, 26. Nesvadba -2:52, 32. Štybar -3:21, 47. Paprstka (všichni ČR) -5:35.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 9 závodů): 1. Toon Aerts (Belg.) 437, 2. M. Vanthourenhout 392, 3. Iserbyt (Belg.) 392, 4. L. Sweeck 364, 5. Hermans 358, 6. Van der Haar (Niz.) 357, ...28. Boroš 133, 32. Nesvadba 117, 64. Paprstka 25, 68. Štybar 19.

Ženy: 1. Brandová 47:49, 2. Alvaradová -1, 3. Worstová -13, 4. Vosová -14, 5. Van der Heidenová (všechny Niz.) -26, 6. Cantová (Belg.) -29, ...15. Nash -1:44, 31. Bajgerová -4:21, 48. Bedrníková -6:16, 53. Mudříková -6:50, 57. Vaníčková -8:02, Zemanová (všechny ČR) nedokončila.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 9 závodů): 1. Alvaradová 360, 2. Nash 359, 3. Worstová 345, ...35. Havlíková 86, 57. Bajgerová 41, 68. Ungermanová (všechny ČR) 32.

Muži do 23 let: 1. Kuhn (Švýc.) 50:05, 2. Benoist (Fr.), 3. Rouiller (Švýc.) oba -5, ...21. Jelínek -1:22, 35. T. Kopecký -3:15, 43. Říman -4:09, 45. Ježek -5:31, Camrda (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Kuhn 230, 2. Kamp (Niz.) 180, 3. Benoist 170, ...21. Jelínek 45, 31. T. Kopecký 24, 37. J. Ťoupalík (ČR) 18, 46. Říman 9.

Junioři: 1. Nys (Belg.) 44:32, 2. Lillo (Švýc.) -2, 3. Belmans (Belg.) -10, ...9. M. Kopecký -32, 18. Fiala -1:05, 19. Stránský -1:06, 29. Šulc -2:02, 39. Doležal -2:48, 46. Dostál (všichni ČR) -3:54.

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 7 závodů): 1. Nys 240, 2. Lillo 170, 3. Belmans 165, ...9. Zatloukal (ČR) 87, 14. Fiala 68, 21. M. Kopecký 41, 22. Šulc 41.