58. Rally Šumava Klatovy

Na okruhu v Imole spurtoval nejrychleji Ir Bennett

Už podruhé v tomto ročníku Giro d’Italia stál na nejvyšším stupni po etapě irský cyklista Sam Bennett. Ten byl nejrychlejší ve spurtu dvanácté etapy, která končila na závodním okruhu v Imole. Průběžnému pořadí vládne stále Simon Yates z Británie, který do cíle dojel v hlavním poli ve stejném čase jako vítěz. V průběžném pořadí dál vede o 47 sekund před obhájcem titulu Tomem Dumoulinem z Nizozemska.

Sam Bennett
zdroj: ČTK/BELGA autor: Yuzuru Sunada

Bennett, sedmadvacetiletý jezdec stáje Bora-hansgrohe, ovládl minulý týden ve spurtu sedmou etapu a stal se prvním Irem, který to od roku 1987 na prvním ze závodů Grand Tours dokázal. Ve čtvrtek druhým triumfem vyrovnal Stephena Rocheho, který před 31 lety vyhrál na Giru rovněž dvě etapy.

Bennett zaútočil až v samém závěru deštivé 214 kilometrů dlouhé trasy a soupeřům nedal v dějišti Velké ceny San Marina formule 1 šanci. Další místa na stupních vítězů vybojovali Danny van Poppel z Nizozemska a domácí Giacomo Bonifazio.

Dvanáctou etapu ovládl Benett, na čele se drží Yates

"Viděl jsem před sebou dva jezdce, můj tým pro mne odvedl tolik práce, že jsem ho nemohl zklamat. Tak jsem do toho šel," popsal Bennett nástup do dlouhého spurtu. "Když jsem viděl, jak daleko je ještě cíl, ohlížel jsem se. Nevěděl jsem, jestli to dokážu, ale dál jsem makal a dotáhl to," dodal.

Yates dojel v poklidu na 32. místě. "Řekl bych, že dneska počasí vytvořilo příznivé podmínky pro Angličany. A taky pro Iry," řekl jezdec týmu Mitchelton-Scott s narážkou na vytrvalý déšť.

Jeho stájový kolega Roman Kreuziger dojel na 53. místě se ztrátou 1:02 minuty na vítěze, Zdeněk Štybar nabral na 62. příčce manko 1:37. Jan Hirt skončil s téměř devítiminutovým odstupem na 142. místě.

I v pátek budou mít velkou příležitost spurteři. Na programu je 180 kilometrů dlouhá a převážně rovinatá 13. etapa z Ferrary do Nervesa della Battaglia. Vrchaři si budou muset na šanci počkat do soboty, kdy peloton čeká návrat do hor.

Giro d'Italia - 12. etapa (Osimo - Imola, 214 km): 1. Bennett (Ir./Bora-hansgrohe) 4:49:34, 2. Van Poppel (Niz./LottoNL-Jumbo), 3. Bonifazio (It./Bahrajn-Merida), 4. Planckaert (Belg./Kaťuša-Alpecin), 5. Roelandts (Belg./BMC), 6. Mörköv (Dán./Quick-Step), 7. Belletti (It./Androni), 8. Venturini (Fr./AG2R), 9. Sénéchal (Fr./Quick-Step), 10. Battaglin všichni stejný čas, ...53. Kreuziger (ČR/Mitchelton-Scott) -1:02, 62. Štybar (ČR/Quick-Step) -1:37, 142. Hirt (ČR/Astana) -8:50.

Průběžné pořadí: 1. S. Yates (Brit./Michelton-Scott) 51:57:55, 2. Dumoulin (Niz./Sunweb) -47, 3. Pinot (Fr./Groupama-FDJ) -1:04, 4. Pozzovivo (It./Bahrajn-Merida) -1:18, 5. Carapaz (Ekv./Movistar) -1:56, 6. Bennett (N. Zél./LottoNL-Jumbo) -2:09, 7. Dennis (Austr./BMC) -2:36, 8. Bilbao (Šp./Astana) -2:54, 9. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -2:55, 10. Aru (It./SAE Team Emirates) -3:10, ...47. Kreuziger -44:30, 62. Hirt -56:02, 100. Štybar -1:39:17.