Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Na Giru se z úniku radoval Steinhauser. Hirt si upevnil desáté místo

Jan Hirt skončil devátý v další náročné horské etapě Gira d'Italia a pojistil si celkovou desátou pozici. Po úniku zvítězil Georg Steinhauser před Tadejem Pogačarem, který zvýšil svůj už tak velký náskok v průběžném pořadí na téměř osm minut.

Georg Steinhauser
zdroj: Reuters

Dvaadvacetiletý Steinhauser startuje na Grand Tour poprvé a po 159 kilometrech oslavil premiérové profesionální vítězství. Člen amerického týmu EF Education-EasyPost byl nejprve v úniku s Eritrejcem Amanuelem Ghebreigzabhierem a poté už jel vstříc životnímu triumfu sám. Sólo jízdou zvládl i závěrečné dvanáctikilometrové stoupání na Passo Brocon, kam cyklisté stoupali pokaždé jinou trasou dvakrát.

Skupina největších favoritů o etapové vítězství neusilovala a dlouho jela pospolu. Až zhruba dva kilometry před cílem zaútočil Pogačar a bez problémů soupeřům unikl. V té době už měl Steinhauser takový náskok, že bylo jasné, že suverénně nejlepší muž letošního Gira po úterním pátém vítězství další triumf nepřidá.

Cílem projel Pogačar s úsměvem na rtech 1:24 minuty po vítězi. Pětičlennou skupinu pronásledovatelů přivezl s odstupem 1:42 Ital Antonio Tiberi, Hirt přejel pásku se ztrátou 1:55 společně s Nizozemcem Thymenem Arensmanem a Pogačarovým polským pomocníkem Rafaelem Majkou.

Hirt jel v etapě aktivně a potvrdil, že třetí týdny na velkých závodech má silné. Zhruba 50 km před cílem se pokusil společně s hvězdným týmovým kolegou Julianem Alaphilippem z Francie pelotonu uniknout, ale čtveřice cyklistů Ineosu Grenadiers, jež se starala o tempo, dvojici stáje Soudal-Quick Step ujet nenechala.

Český vrchař tak stále uzavírá elitní desítku, svůj náskok před jedenáctým Lorenzem Fortunatem zvýšil už téměř na dvě minuty. Dvaapadesát sekund ztrácí Hirt na Itala Filippa Zanu, jenž měl dnes horší den a klesl z osmé na devátou pozici. Za Pogačarem zaostává Hirt 14:44 minuty. Lídr týmu Emirates, jenž chce letos vyhrát Giro i Tour de France, má v čele náskok 7:42 minuty před Kolumbijcem Danielem Martínezem.

Ve čtvrtek si budou moci favorité na celkové umístění nejspíš částečně odpočinout, neboť 178 km dlouhá etapa z města Fiera di Primiero do Padovy bude zvlněná jen v úvodu a poté bude následovat rovina.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 17. etapa (Selva di Val Gardena - Passo del Brocon, 159 km).

1. Steinhauser (Něm./EF Education-EasyPost) 4:28:51, 2. Pogačar (Slovin./UAE Emirates) -1:24, 3. Tiberi (It./Bahrain Victorious), 4. Thomas (Brit./Ineos Grenadiers), 5. Martínez (Kol./Bora-hansgrohe), 6. Rubio (Kol./Movistar) všichni -1:42, ...9. Hirt (ČR/Soudal-Quick Step) -1:55.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 63:31:18, 2. Martínez -7:42, 3. Thomas -8:04, 4. O'Connor (Austr./Decathlon-AG2R-La Mondiale) -9:47, 5. Tiberi -10:29, 6. Arensman (Niz./Ineos Grenadiers) -11:10, ...10. Hirt -14:44.

Hlavní zprávy

Nejčtenější články