Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Na EURO s Ondřejem Kúdelou

Mladá Belgičanka má z ostudy kabát, na MS jela s motorkem v kole

Heusden-Zolder (Belgie) - Mezinárodní cyklistická unie (UCI) vyšetřuje belgickou závodnici Femke van den Driesschovou, u níž během sobotního závodu na mistrovství světa v Heusden-Zolderu odhalila motorek v kole. Van den Driesschová byla pasována na jednu z favoritek závodu žen do 23 let, nakonec ho vůbec nedokončila. Později se hájila, že inkriminované kolo nebylo její.

Femke van den Driesschová
zdroj: ČTK/BELGA/ autor: DAVID STOCKMAN

O možnosti uložení motorového pohonu uvnitř rámu se ve světě cyklistiky v minulosti již několikrát spekulovalo, a to i u velkých jmen jako je například Fabian Cancellara. Devatenáctiletá Van den Driesschová je však první, kdo byl skutečně přistižen přímo při činu. A podvod ji může vyjít velmi draho.

Podle pravidel hrozí Belgičance zákaz činnosti po dobu minimálně šesti měsíců a finanční pokuta v rozsahu 20 až 100 tisíc švýcarských franků. Provinění týmu je ohodnoceno rovněž minimálně šestiměsíční suspendací, ale rozsah finanční pokuty je od 100 tisíc až do milionu švýcarských franků.

"Cítím se kvůli tomu opravdu hrozně," řekl belgické televizi Sporza Rudy de Bie, trenér reprezentačního týmu cyklokrosové velmoci, na jejímž území se letošní šampionát koná. "Je to ostuda a potupa. Nikdy bych si nepomyslel, že se něco takového může stát v našem týmu. Proč jezdec něco takového udělá? Navíc v tak mladém věku. A kdo je za to zodpovědný? Jsem z toho za ni v rozpacích," přiznal De Bie.

Zdálo se, že komisaři UCI šli v sobotním klání nově zavedené kategorie na MS vcelku najisto - odebrali Van den Driesschové kolo po prvním odjetém okruhu. Ta sice v závodě pokračovala, ale po čtvrtém okruhu z něj odstoupila, údajně kvůli přetrženému řetězu.

Šéf UCI: Je to technologický doping

Po odebrání kola v depu bylo testováno zařízením, jež připomíná tablet. "Když jsme sundali sedlo, v sedlovce pod ním byly elektrické kabely. Když chtěli sundat středové složení, což za normálních okolností není nijak obtížné, nešlo to, bylo to přilepené. A uvnitř byl motor," popsala Sporza průběh testování.

"Není tajemstvím, že jsme v tom kole našli motor. Jde v podstatě o technologický doping. UCi se snaží zamezit jakýmkoliv podvodům a naopak chránit ty, co nepodvádí. Včera jsme otestovali mnoho kol a jedno jsme díky nové metodě testování odchytili. Zkoumáme, za jakých okolností celá ta věc funguje," potvrdil  šéf UCI Brian Cookson.

Je nám líto, video expirovalo.
Mladá Belgičanka jela na MS cyklokrosařů s motorkem

Kolo není moje, brání se Van den Driesschová

"Vzkaz pro všechny, kteří by zvažovali, že se vydají stejnou cestou, zní: Chytíme tě. Dříve, nebo později tě chytíme. A bez ohledu na to, kdo jsi, budeš potrestán. Technologický podvod je neakceptovatelný," zdůraznil Cookson.

"Byla jsem překvapená, když jsem tam to kolo viděla. To není moje kolo. Stala se chyba," řekla závodnice se slzami v očích. Trvala na tom, že v jejím závodním kole žádný motorek nebyl. "Mohou zkontrolovat všechno: všechna moje krosová i silniční kola. Nic nenajdou. Tím jsem si stoprocentně jistá," dodala.

Motorizované kolo, které mělo stejný design jako její bicykly, prý patřilo jejímu kamarádovi. Ten ho při závodě zřejmě zaparkoval poblíž kamionu mechaniků. "Moji mechanici ho očistili a dali do kamionu. Museli si myslet, že to bylo moje kolo. Ale já nevím, jak se to stalo," hledala vysvětlení záměny Van den Driesschová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy