Následuje
Sportovní zprávy

Mistrovství republiky v cyklokrosu suverénně ovládl Štybar

Uničov - Mistrovství České republiky v cyklokrosu již po šesté s velkým náskokem ovládl úřadující mistr světa Zdeněk Štybar. Druhý dojel se ztrátou minuty a 35 vteřin Radomír Šimůnek, třetí byl Karel Hník. Šampionát zároveň rozhodl i o vítězi osmidílné série Českého poháru, kterým se stal Vladimír Kyzivát. 

Cyklokrosař Zdeněk Štybar
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Štybar se držel v čele závodu od prvního z osmi kol závodu, který se jel na rozbahněné trati na 2700 metrů dlouhém okruhu. V úvodu se ho sice chvíli držel Šimůnek, ale útoku dvojnásobného světového šampiona z úvodu čtvrtého kola ani on neodolal. Vítězný Štybar se díky svému šestému triumfu opět přiblížil nejúspěšnějšímu jezdci domácího šampionátu, kterým je stále Radomír Šimůnek starší se sedmi prvenstvími. 

"Nebylo to v podstatě vůbec, jak bych si představoval. Ze začátku jsem se nemohl vůbec rozjet, tak jsem jel tak nějak s Radkem a nevěděl, kde ho urvat a jakou taktiku zvolit. Neměl jsem takovou sílu a svěžest v nohách," přiznal Štybar v rozhovoru pro Českou televizi.

"Říkal jsem si, že jednou zkusím, jak je na tom Radek, a najednou jsem byl sám, z čehož jsem byl překvapený, takže mi to přišlo jako jedno z nejjednodušších vítězství na mistrovství republiky," uvedl Štybar.

Už po čtvrtém okruhu ztrácel Šimůnek na Štybara 34 vteřin, po pátém činil rozdíl mezi oběma závodníky přes minutu. Zatímco Štybarův náskok v čele nadále narůstal, k Šimůnkovi se čím dál více přibližoval Hník. Bronzový medailista z posledního MS v Sankt Wendelu v kategorii do 23 let zkušenějšího soupeře nakonec dostihl a postaral se o dramatický závěr.  Šimůnek nakonec druhou příčku přeci jen uhájil. 

"Dneska jsem to bohužel asi trochu přehnal s jídlem a trošku mě tlačily vločky, co jsem měl na snídani. Nedokázal jsem se dostat přes devadesát procent výkonu, což se ale stává," litoval Šimůnek, který získal na domácím šampionátu už sedmou medaili, ale na zlato stále čeká. "Nejsem ale nijak zklamaný z toho druhého místa. Takhle to má asi být," řekl Šimůnek.

Šestadvacetiletý Štybar navázal na vítězství z předchozích čtyř let a roku 2005. Díky šestému triumfu se opět přiblížil nejúspěšnějšímu jezdci domácího šampionátu, kterým je Radomír Šimůnek starší se sedmi prvenstvími.

Závod nedokončil světový suverén v cross country horských kol a obhájce bronzu Jaroslav Kulhavý. "Po startu jsem se tam docela zamotal, ztratil jsem kontakt a byl jsem někde kolem 15. místa. Když jsem to začal trošku stahovat, praskla mi přezka na tretře. Ztratil jsem i kvůli tomu motivaci, a přestože se mi ten závod líbil, tak jsem ho nedokončil," vysvětlil Kulhavý. 

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy