Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Sport 2019

Mistrovské tituly získali Havlíková a Boroš, Šimůnek musel do nemocnice

Hlinsko - Pavla Havlíková a Michael Boroš jsou novými mistry republiky v cyklokrosu. Havlíková za absence Kateřiny Nash vyhrála titul počtvrté v kariéře, Boroš po loňském stříbru zvítězil vůbec poprvé. V závěru na něj sice dorážel Tomáš Paprstka, ale Boroš si zlato uhájil. Loňský vítěz Radomír Šimůnek nedokončil.

Pavla Havlíková
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Na sněhem pokryté, ale dobře připravené trati, a v téměř desetistupňovém mrazu čekalo na ženy pět okruhů o délce 2500 metrů. Týmové kolegyně z Jablonce Havlíková s Nikolou Noskovou, jež loni dojely na druhé a třetí příčce, se hned po startu usadily v čele a Havlíková nakonec triumfovala i díky pádu Noskové v posledním kole.

Třiatřicetiletá všestranná závodnice Havlíková se dnešním vítězstvím osamostatnila v čele historického pořadí mistryň republiky. Jako jediná má na kontě čtyři prvenství, třikrát triumfovaly Mikulášková a Nash, která však dnes nestartovala a dala přednost přípravě v zámoří na světový šampionát v Lucembursku za tři týdny.

"Jsem především ráda za to, že jsme dnes mohly ukázat týmovou dominanci. To je pro mě top. Titul je strašně krásná věc, ale když jsme s Nikčou jezdily vepředu a okolo nikde nikdo, to je něco, čeho jsem chtěla dosáhnout," řekla Havlíková.

Nosková se ocitla na zemi dokonce dvakrát, i proto byla se stříbrem spokojená. "Umístění na bedně se cení. Kdybych na ní nebyla, tak jsem určitě zklamaná," prohlásila Nosková. "Nikdy jsem s Pavlou celý závod neobjela. Dnes se to povedlo, ten pád v posledním kole mě hodně mrzí. Spadla jsem už v předposledním, kdy mi to dvakrát podklouzlo, ale to jsem si Pavlu dojela. Ale pak v místě, kde se vjíždí podruhé do depa, jsem zajela do závěje. A tam už je do cíle kousek, takže s tím už se nedalo nic dělat," uvedla Nosková. 

Boroš porazil dvojici z Kolína

Trio medailistů se na sněhem pokryté trati odpoutalo zhruba v třetině závodu na celkem devět okruhů. V tom posledním Boroš nastoupil a stíhat ho dokázal jen Paprstka, ale v cílové rovince už se pořadí nezměnilo. Za Borošem a Paprstkou si pro bronz dojel Jan Nesvadba, čtvrtý byl Emil Hekele, pátý Michal Malík.

"Sen se splnil. Šel jsem do závodu s tím, že už si chci také vyzkoušet, jak chutná titul, a získat mistrovský dres. Ten mám, takže jsem spokojený," řekl Boroš. Spokojený však byl i druhý v cíli Paprstka. "I když tam nakonec kousíček chyběl. Měl jsem ve výkonu rezervu, Michael byl lepší. I v tom závěru ve stoupání, kdy šel na první místo a kde se závod rozhodl," připomněl Paprstka.

Tomáš Paprstka: "Domácí cyklokrosová sezona je pro mě super. Kdybych vyhrál tady, byla by to třešnička na dortu, ale i za druhé místo jsem rád. Je to pro mě konečně medaile z domácího šampionátu v cyklokrosu, doteď jsem měl jedinou z juniorů."

Michael Boroš
zdroj: ČTK autor: Taneček David

Že by na cenný kov měl dosáhnout, ho napadlo poměrně brzy. "Ťoupalíka jsem předjížděl v kopci v prvním nebo ve druhém kole. Ten byl jalový. Emil Hekele pak také odpadnul, i když s námi vydržel déle, než jsem si myslel a podal špičkový výkon. Pak už jsem se soustředil jen na to, jak bychom mohli Michaela utahat, ale ustál to a vyhrál on," ocenil Paprstka.

"Myslím, že jsme s Tomášem (Paprstkou) Michaelovi docela zatopili. Byl to pěkný závod. Taktika byla jasná; víme, že Michael je na tom výkonnostně lépe, závodí venku a má to lépe zvládnuté než my dva. Taktikou tedy bylo střídat se na něm a nedat mu to zadarmo, což myslím, že se nám povedlo. Můžeme mu jen blahopřát. Byl to jeho den," prohlásil Nesvadba.

Obhájce loňského prvenství z Kolína Radomír Šimůnek mladší závod kvůli pádu hned v prvním kole nedokončil. Šimůnek spadl po nebezpečně vyhlížejícím sjezdu z lesa na asfalt, zdravotníci ho podle informací měli dokonce probouzet z chvilkového bezvědomí, nemohl hýbat s krční páteří a byl převezen na vyšetření do nemocnice.

Mistrovství ČR v cyklokrosu v Hlinsku:

Muži: 1. Boroš (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) 1:01:31, 2. Paprstka stejný čas, 3. Nesvadba (oba Expres CZ-Scott Team Kolín) -37, 4. Hekele (Stevens bikes-Emilio Sport) -2:17, 5. Malík (Topforex-Lapierre) -3:48, 6. Petruš (Ethic Sport) -4:43, 7. Rajchart (Česká spořitelna-Accolade) -6:14, 8. Mayer (KC Hlinsko) -6:27, 9. Lasák (Max Cursor) -6:49, 10. Jarý (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) -7:19.

Ženy: 1. Havlíková 41:36, 2. Nosková (obě KC Kooperativa Jablonec n.N.) -12, 3. Šafářová (Nutrend Specialized Racing) -3:01, 4. Mikulášková (ČEZ Cyklo Team Tábor) -3:18, 5. Vaníčková (Ivar CS-Author) -3:31, 6. Kukulová (Cyklo Team Kolárna) -3:55.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy