Chance Extraliga 2024/2025

Mathias Vacek byl v závodu Kolem Belgie nejlepším mladým cyklistou

Mathias Vacek si může připsat další důležitý úspěch. V etapovém závodu Kolem Belgie obsadil deváté místo a zároveň získal bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce. Závod ovládl slavný Nizozemec Mathieu van der Poel, jenž vyhrál sobotní náročnou kopcovitou etapu. Vacek z týmu Trek-Segafredo na něj celkově ztratil 1:44 minuty.

Mathieu van der Poel
zdroj: Reuters

Závěrečnou etapu s cílem pod bruselským Atomiem vyhrál v hromadném spurtu jiný Nizozemec Fabio Jakobsen, jenž si v Belgii připsal dvě etapová vítězství.

V souběžně konaném závodě Kolem Slovinska se z celkového vítězství radoval úřadující mistr Itálie Filippo Zana o 18 sekund před domácím Matejem Mohoričem. Tomu se nepodařilo navázat na triumfy hvězdného Tadeje Pogačara z předchozích dvou ročníků. Dvojnásobný vítěz Tour de France letos vítězství po dubnové zlomenině zápěstí neobhajoval.

Z šestice českých účastníků závodu byl nejvýše na 23. pozici Michal Schlegel ze stáje Caja Rural-Seguros RGA.

Závěr obou závodů poznamenala krádež kol dvou týmů. Do dnešní poslední etapy ve Slovinsku kvůli chybějícímu materiálu nenastoupili jezdci stáje Euskaltel-Euskadi, v Belgii zase nemohl do poslední etapy odstartovat tým Baloise Trek Lions. Ani jeden tým neměl jezdce na čelních pozicích průběžného pořadí.

Výsledky etapových závodů

Kolem Belgie – 5. etapa (194,6 km):

1. Jakobsen (Niz.) 4:12:38, 2. Philipsen, 3. Nys (oba Belg.), 4. Bol (Niz.), 5. Kristoff (Nor.), 6. Kogut (Izr.), ...19. M. Kopecký, 23. M. Vacek (oba ČR) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Van der Poel (Niz.) 16:09:30, 2. Waerenskjold -40, 3. Pedersen (Dán.) -53, 4. Lampaert -59, 5. Stuyven -1:10, 6. De Buyst (všichni Belg.) -1:17, ...9. M. Vacek -1:44, 98. M. Kopecký -36:50.

Kolem Slovinska – 5. etapa (142,6 km):

1. Mohorič (Slovin.) 3:07:49, 2. Zana (It.) stejný čas, 3. Mezgec (Slovin.) -16, ...25. Schlegel -34, 52. K. Vacek -2:29, 56. Petr Kelemen (všichni ČR) -3:46.

Konečné pořadí: 1. Zana 20:00:24, 2. Mohorič -18, 3. Ulissi (It.) -23, ...23. Schlegel -4:50, 48. Voltr (ČR) -22:49, 49. K. Vacek -22:55.