VK Lvi Praha - VK Trox Příbram

Maraton na kolech ovládli Gaze a Ferrandová-Prévotová. Kulhavý poslední velký závod kariéry nedokončil

Novozélanďan Sam Gaze a Francouzka Pauline Ferrandová-Prévotová vyhráli maraton horských kol na MS v Haderslevu. V Dánsku se z Čechů nejlépe zadařilo Martinu Stoškovi, který dojel desátý. Bývalý olympijský vítěz v cross country Jaroslav Kulhavý se do cíle svého posledního velkého závodu nedostal.

Kulhavý, jenž byl letos mezi maratonci bronzový na mistrovství Evropy v Jablonném v Podještědí, odstoupil před 80. kilometrem. V té době se pohyboval ve čtvrté desítce pořadí. Olympijský vítěz z Londýna 2012 a stříbrný z Ria 2016 definitivně uzavře kariéru příští pátek na exhibiční Velké ceně Jaroslava Kulhavého v Dolních Vítkovicích v Ostravě.

Po 120 kilometrech s převýšením okolo 1500 metrů byl nejlepším Čechem na 10. místě Martin Stošek. Zvítězil Novozélanďan Samuel Gaze o 16 sekund před loňským šampionem Andreasem Seewaldem z Německa. Vedle Kulhavého závod nedokončili ani dva bývalí silničáři Petr Vakoč a Lubomítr Petruš.

Francouzská hvězda Ferrandová-Prévotová si pro závod žen na 87,5 kilometru udržela formu ze srpnového MS v Les Gets, kde triumfovala v short tracku i olympijském cross country. Ve spurtu porazila Britku Annie Lastovou, bronz získala úřadující olympijská šampionka Jolanda Neffová ze Švýcarska. Milena Kalašová obsadila 26. pozici.

Mistrovství světa v maratonu na horských kolech v Haderslevu (Dánsko):

Muži (120 km): 1. Gaze (N. Zéland) 4:16:51, 2. Seewald (Něm.) -16, 3. Andreassen (Dán.) -57, ...10. Stošek -2:16, 28. Adel -7:25, 40. Hník -9:36, 45. Rauchfuss -9:44, 69. Ulman -17:51, 89. Bartůněk -27:28, Kulhavý, L. Petruš, Vakoč (všichni ČR) nedokončili.

Ženy (87,5 km): 1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 3:36:58, 2. Lastová (Brit.) stejný čas, 3. Neffová (Švýc.) -2, ...26. Kalašová -13:09, Štěpánová (obě ČR) nedokončila.