ISU Grand Prix 2024

Lavreysen vyučoval na kilometru a je novým rekordmanem šampionátu v dráhové cyklistice

O zápis do dějin dráhové cyklistiky se v dánském Ballerupu postaral Harrie Lavreysen. Fenomenální Nizozemec ovládl kilometr s pevným startem a získal patnácté zlato na mistrovství světa, což se doposud nikomu nepodařilo.

Harrie Lavreysen
zdroj: Reuters

Sedmadvacetiletý jezdec překonal Arnauda Tournanta, na kterého se dotáhl v úvodní den šampionátu díky triumfu v týmovém sprintu. Legendární Francouz nasbíral čtrnáct titulů v letech 1997 až 2008.

V závodu na kilometr s pevným startem zvítězil Lavreysen o 931 tisícin sekundy před krajanem Jeffreym Hooglandem. Český reprezentant Jakub Malášek skončil jedenáctý a Dominik Topinka byl třináctý.

Rekordní zlatá jízda Lavreysena na kilometru s pevným startem

Mistrem světa ve stíhacím závodě jednotlivců se stal Ital Jonathan Milan ve světovém rekordu. Ve finále porazil elitní silničář časem 3:59,153 jednadvacetiletého Brita Joshe Charltona, který o pár hodin dříve zlepšil světový rekord v kvalifikaci. Výkonem 3:59,304 na čtyřkilometrové trati překonal Charlton dva roky starý výkon Itala Filippa Ganny 3:59,636.

Ševčíková uzavřela elitní desítku

V omniu byla desátá Petra Ševčíková a dosáhla druhého nejlepšího výsledku na šampionátu. Před třemi roky v Roubaix obsadila devátou příčku ve scratchi. V omniu bylo jejím dosavadním maximem patnácté místo. Dráhový víceboj vyhrála Novozélanďanka Ally Wollastonová a po vítězství ve vylučovacím závodě získala v Ballerupu druhé zlato.

Druhý titul na letošním mistrovství světa vybojovala i jednadvacetiletá Britka Emma Finucaneová, která po týmovém sprintu kralovala i mezi jednotlivkyněmi.

Bodovací závod ovládl šestatřicetiletý Španěl Sebastián Mora a získal druhý titul mistra světa. V roce 2016 triumfoval ve scratchi. Adam Křenek obsadil čtrnáctou pozici.

Mistrovství světa v dráhové cyklistice v Ballerupu (Dánsko):

Muži:
Bodovací závod:
1. Mora (Šp.) 70, 2. Larsen (Dán.) 69, 3. Heijnen (Niz.) 65, ...14. Křenek (ČR) 4.
Kilometr s pevným startem:
1. Lavreysen 57,321, 2. Hoogland (oba Niz.) -0,931, 3. Truman (Brit.) -1,348, ...v kvalifikaci 11. Malášek, 13. Topinka (oba ČR).
Stíhací závod:
1. Milan (It.) 3:59,153, 2. Charlton 4:00,232, 3. Bigham (oba Brit.) 4:03,807.

Ženy:
Sprint – finále:
Finucaneová (Brit.) – Van de Wouwová (Niz.) 2:0 (10,640, 10,756), o 3. místo: Satóová (Jap.) – Capewellová (Brit.) 2:0 (10,993, 10,957).