Následuje
Archiv D: 45 minut z Innsbrucku

Kulhavý vyhrál závod v Novém Městě i celý SP

Nové Město na Moravě - Jaroslav Kulhavý suverénně vyhrál závod Světového poháru v cross country na horských kolech v Novém Městě na Moravě a s předstihem si zajistil i celkové prvenství v seriálu. Druhý dojel Švýcar Nino Schurter, třetí Francouz Julien Absalon. Schurter byl Kulhavému nejblíže v celkovém pořadí SP, ale v posledním závodě ve Val di Sole ho již nemůže předstihnout.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Kulhavý proměnil závod ve svoji exhibici, zvítězil stylem start-cíl. Nastoupil od samého začátku a už po zaváděcím kole měl na Schurtera s jeho krajanem Florianem Vogelem náskok osmi vteřin. Mezi pronásledovatele se postupně přiřadili i Španěl José Antonio Hermida a Francouz Absalon, ale na méně než půl minuty se k českému závodníkovi nikdo nepřiblížil.

Když měl v nájezdu do posledního ze sedmi celých kol Kulhavý k dobru před Absalonem a Schurterem minutu a čtvrt, bylo jasné, že ho může o vítězství připravit pouze velká chyba nebo smůla. Místo toho se však v cíli, kam donesl kolo nad hlavou, dočkal nejen aplausu zaplněných tribun, na nichž bylo podle odhadů až 20 tisíc diváků, ale také uznání a gratulací dojíždějících soupeřů.

"Nebylo to tak jednoduché jako obvykle... Neskutečně mě bolely nohy, ale naštěstí diváci mě fakt hnali v kopcích, takže jsem si to ani neuvědomoval. Věděl jsem, že to bude v tom kopci strašně bolet, ale diváci mi pomohli, to bylo něco neskutečného," řekl Kulhavý. "Chtěli jsme se na začátku držet Jaroslava co možná nejdéle, ale on jel prostě jinou ligu," ocenil domácího vítěze Schurter. "Jsem šťastný za to druhé místo, byl to s Julienem (Absalonem) skvělý souboj a jsem rád, že jsem ho vyhrál," dodal Švýcar.

Jaroslav Kulhavý: "Soupeři se asi při té ztrátě cítili špatně, ale naštěstí nevěděli, jak jsem na tom já a jak mě bolí nohy. Kdybychom jeli ve skupině, možná by něco odhadli a mohli něco zkusit. Ale tohle byla moje taktika a dokonale vyšla. Naštěstí za mnou začal jezdit Hermida, který mě celkově neohrožoval, a to mě uklidnilo. Pak jsem se rozjel a začal si to hlídat."

Lze Kulhavého v jeho současné formě vůbec porazit? "Je v současnosti opravdu hodně silný a na to, abyste ho porazili, potřebujete každopádně ideální den, kdy si všechno dohromady sedne. Zaslouží velké uznání nejen za dnešek, ale za celou sezonu. Pořád je však určitě k poražení," věřil Schurter především s výhledem k mistrovství světa, které se uskuteční na přelomu srpna a září ve švýcarském Champéry.

Závod žen vyhrála Pendrelová

V elitní kategorii žen vyhrála Kanaďanka Catharine Pendrelová. Druhá skončila s téměř minutovou ztrátou Francouzka Julie Bressetová, která však před posledním podnikem sedmidílné série nadále vévodí průběžnému pořadí. Nejlépe z českých závodnic dojela Kateřina Nashová na 13. příčce. Vedoucí žena Světového poháru Bressetová sice závod lépe rozjela a po úvodním kole, na které navazovalo šest dalších okruhů, měla k dobru na svou rivalku z celkového pořadí devět vteřin, ale v druhém kole ji Pendrelová dojela.

Na technicky náročné trati však Kanaďanka vzápětí zakolísala a nabrala čtvrtminutové manko. V dalším průběhu závodu se ovšem musela z pádu oklepat pro změnu Bressetová, Pendrelová se dostala do čela a svůj náskok postupně navyšovala. Nakonec také s přehledem zvítězila, čímž v celkovém účtování snížila ztrátu na Bressetovou o 50 bodů. Francouzka má před závěrečným dílem Světového poháru v italském Val di Sole na kontě 1310 bodů, Pendrelová 1170. Třetí dojela Ruska Irina Kalentěvová. 

Nashová se od samého začátku pohybovala na hraně první desítky, přičemž během třetího průjezdu cílem do ní i pronikla a byla devátá se ztrátou necelých dvou minut. Nakonec však klesla na třináctou příčku, na vítězku ztratila pět a čtvrt minuty. "Chtěla jsem být určitě výše, ale když na to ten den nemáte, neuděláte nic," řekla Nashová.

Až ve čtvrté desítce skončila Tereza Huříková. "Nedopadlo to vůbec tak výrazně, jak výrazně já jsem se na ten závod těšila," litovala Huříková. "Snažila jsem se nabrat síly po mistrovství Evropy, kde jsem v tom vedru ztratila strašně sil a imunita mi to dala náležitě najevo. Udělala jsem maximum, abych stihla zregenerovat, ale ač se mi ta trať strašně líbí a užívala jsem si na ní každý trénink, tak dnešní den nebyl tím pravým dnem," doplnila Huříková.

Závod žen do 23 let jasně ovládla Ukrajinka Jana Bělomojnová, která měla v cíli na druhou Maďarku Barbaru Benkovou k dobru přes minutu a půl. Třetí skončila Pauline Ferrandová-Prevotová z Francie. Nejlepší českou závodnicí byla třináctá Jitka Škarnitzlová, který na vítězku ztratila přes deset minut.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy