Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Kulhavý úspěšné everestoval na Lysé hoře. Nahoru musel třináctkrát

Třináct výšlapů na Lysou horu má za sebou Jaroslav Kulhavý. Překonal tak převýšení 8848 metrů a splnil tzv. Everesting, tedy překonání nadmořské výšky nejvyšší hory světa.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: ČTK autor: Červený Michal

Kulhavý k prvnímu výjezdu odstartoval zhruba v 05:40. Naposledy na vrchol Lysé hory dorazil v 17:32. Svůj výkon v cíli zhodnotil jako náročný, ale s úsměvem konstatoval, že ho přežil bez újmy. "Kopec nechci vidět minimálně týden a Lysou horu možná do konce roku. Budu se na ni dívat akorát zdola," řekl Kulhavý.

Zdolání "Everestingu" se podle něj nedá srovnat s úspěchy ze závodů a s tituly, ale určitě si při něm trhnul nějaký osobní rekord. "Tuším přes 160 kilometrů na horském kole, samozřejmě převýšení a další věci, to je asi v tomhle případě moje maximum," řekl zlatý olympionik z Londýna 2012 a majitel stříbra z Her v Riu de Janeiro o čtyři roky později.

Náročný byl podle něj už samotný začátek, kdy pod kopcem byla teplota nula stupňů Celsia. "Ty první čtyři sjezdy byly peklo. Dolů jsem přijel zmrzlý jak eskymácké sáňky a vždycky jsem musel jet dva kilometry ještě zabalený ve všem oblečení, co jsem měl, abych se trošku zahřál," řekl Kulhavý.

Je nám líto, video expirovalo.
Kulhavý zvládl Everesting: První čtyři sjezdy byly peklo

Kvůli zimě se snažil cestu dolů co nejvíc zkrátit, takže jel těžším terénem. Před startem očekával, že zlom by mohl přijít zhruba po pěti hodinách, což se ale nepotvrdilo. "De facto já jsem se na těch pěti hodinách trošku rozjel. Na to, že jsem nejel delší trénink než nějaké tři čtyři hodiny poslední týdny, jsem z toho překvapený a nevím, čím to je. Asi mám nějaké vytrvalecké geny," řekl.

Pak už ale pětatřicetiletému bikerovi začaly síly ubývat. "Po půlce jsem dokonce na chvíli zrychlil, ale pak už to šlo relativně z kopce. Chytly mě záda, krk a všechno k tomu, už to pak bolelo, ale věděl jsem, že to asi dám," popsal Kulhavý. Poslední výjezdy byly opravdu náročné. "Tam už mě bolelo fakt všechno. Naštěstí nohy držely a nepřišly žádné křeče, které by mě zastavily," řekl.

Lysou horu si pro zdolání výzvy vybral proto, že poblíž poslední dobou žije a trénuje. "To je ikonický kopec, takže asi nebyla šance vybrat jakýkoliv jiný," řekl Kulhavý. Podpořit ho přijeli kamarádi i další známí sportovci - Martin Doktor, Radek Jaroš nebo Jiří Ježek. "Přece jenom, když člověk jede třináctkrát tu stejnou trať, tak to není úplně ideální, takže občas se ke mně připojili, prohodili jsme pár slov, to bylo super, takové rozptýlení. Samozřejmě i podpora lidí, kteří se o tom dozvěděli a přijeli," ocenil Kulhavý. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy