ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Kulhavý si dojel pro triumf, Nash skončila celkově třetí

Hafjell (Norsko) - Jaroslav Kulhavý se poprvé od triumfu na olympijských hrách raduje z vítězství, když vyhrál závěrečný díl světového poháru v norském Hafjellu. Stejně jako v Londýně předčil Švýcara Nina Schurtera, který už měl jistý celkový triumf. Mezi ženami si celkové třetí místo zajistila Kateřina Nash, která dojela jedenáctá.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Kulhavý obsadil v pohárovém seriálu čtvrté místo před Ondřejem Cinkem. Kateřina Nash dojela v Norsku jedenáctá a celkově ve světovém poháru klesla na bronzový stupeň. Kulhavý se držel v čele během celého napínavého závodu, kterému chvíli dominoval i Cink, bojující o možnost posunout se na druhé místo v celkovém hodnocení SP. Nakonec však jezdec debutující v elitní kategorii nevydržel stejně jako ostatní závodníci tempo Schurtera s Kulhavým.

Dvojice nechala za sebou ostatní o víc než minutu a půl. Podobně jako na olympiádě v Londýně měl ve vzájemném souboji dlouho navrch Švýcar, ale v posledním stoupání Kulhavému nestačil. "Je to úžasné, měl jsem bláznivou sezonu, tohle je poslední závod a jsem rád, že jsem zpátky ve své bývalé formě. Před zimou je to pro mě skvělá zpráva," řekl Kulhavý.

Napínavý závěr připomněl olympiádu, kde český jezdec uspěl díky manévru v poslední zatáčce. "Závod byl úžasný, s Ninem to byl skvělý souboj. Naše duely jsou vždycky skvělé. Místní trať je opravdu pohledná, dost hrbolatá a kamenitá, ale těším se, až se tu pojede mistrovství světa," dodal český cyklista.

Schurter porážky nelitoval, protože mohl převzít trofej pro celkového vítěze seriálu. "Průběh závodu opravdu vyvolal vzpomínky na olympiádu, ale Jaroslavovi to přeju. Já si hlavně cením obhajoby titulu i prvního místa na mistrovství světa," řekl. Cink dojel do cíle osmý. Na druhé místo celkově se tak posunul dnes sedmý Australan Daniel McDonnel, třetí Julien Absalon z Francie má zlomené žebro a sezonu už ukončil.

Nash druhou příčku neudržela

Celkové vítězství mezi ženami udržela Slovinka Tanja Žakeljová, ze druhé příčky odsunula českou cyklistku díky stříbrnému umístění z Hafjellu Italka Eva Lechnerová. Nash měla před premiérovým závodem v Hafjellu ztrátu 85 bodů na celkové prvenství, ale po nevydařeném světovém šampionátu v JAR se neodrazila k lepším výsledkům ani v dějišti příštího mistrovství světa. Na vítěznou Rusku Irinu Kalentijevovou ztratila v cíli 5 minut a 41 vteřin.

Druhá byla Lechnerová a díky 200 bodům přeskočila nejen Nash, ale i dosud třetí Polku Maju Wloszczowskou, která tak skončila v celkovém pořadí těsně pod stupni vítězů.

Závěrečný závod SP horských kol v cross country v Hafjellu (Norsko):

Muži:

1. Kulhavý (ČR) 1:36:19, 2. Schurter (Švýc.) -7, 3. Fumic (Něm.) -1:34, 4. Flückinger (Švýc.) -1:46, 5. Fontana (It.) -2:07, 6. Wengelin (Švéd.) -2:17, ...8. Cink -2:38, 15. Škarnitzl -4:47, 53. Novák -2 kola, 59. Vobecký (všichni ČR) -3 kola.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Schurter 1180, 2. McDonnel (Austr.) 800, 3. Absalon (Fr.) 760, 4. Kulhavý 736, 5. Cink 705, 6. Flückinger 643, ...26. Škarnitzl 295, 45. Novák 144, 91. Eberl 35, 98. Ulman 30, 112. Boudný 18, 126. Vobecký, 127. Hynek (všichni ČR) oba 9.

Ženy:

1. Kalentijevová (Rus.) 1:25:34, 2. Lechnerová (It.) -20, 3. Bresetová (Fr.) -22, 4. Davidsonová (USA) -54, 5. Dahleová Flesjaaová (Nor.) -1:17, 6. Žakeljová (Slovin.) -2:48, ...11. Nash (ČR) -5:41.

Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Žakeljová 1080 b., 2. Lechnerová 960, 3. Nash 955, 4. Wloszczowská (Pol.) 890, 5. Engenová (Švéd.) 680, 6. Neffová (Švýc.) 606.