Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Olympijský magazín

Kulhavý obhájil titul mistra Evropy

Dohňany (Slovensko) – Český biker Jaroslav Kulhavý se stal podruhé za sebou mistrem Evropy v cross country. Světová jednička letošní sezony vyhrála závod ve slovenských Dohňanech s náskokem 23 sekund před dvojnásobným olympijským vítězem Julienem Absalonem z Francie. Ženám kralovala velezkušená Norka Gunn-Rita Dahleová-Flesjaarová, která získala na ME už šesté zlato. Nejlepší z kvarteta Češek při neúčasti Kateřiny Nashové byla dvacátá Tereza Huříková.

Šestadvacetiletý Kulhavý rozhodl o obhajobě loňského zlata z Haify v posledním z osmi okruhů. V prudkém stoupání Absalonovi, jenž minulou neděli vyhrál testovací závod na olympijském okruhu v Londýně, nastoupil a setřásl ho. Cílem si pak mohl dovolit projít s kolem nad hlavou.

Jaroslav Kulhavý:

"Mám opravdu velkou radost, protože jsem s tím nijak extra nepočítal. Jelo tady skutečně hodně kvalitních lidí."

Zpočátku se přitom necítil úplně ideálně. "Šel jsem do toho přímo z tréninku, tak jsem se ze začátku trošku šetřil, vyčkával a pozvolna se rozjížděl," uvedl Kulhavý. Závod se celkově odvíjel podle jeho plánu. "Chtěl jsem jet v čelní skupince, pak se utrhnout ideálně ve dvou až třech lidech, což přesně vyšlo," připomněl Kulhavý.

Na třetím místě skončil Švýcar Florian Vogel, jenž většinu závodu strávil ve vedoucí trojici s Kulhavým a Absalonem. Od předposledního kola však tempu dvou nejlepších bikerů sezony nestačil a ztratil více než minutu. "Dlouho jsme se drželi pohromadě. Kluci mě nechtěli střídat, ale v posledním kole jsem nasadil k trháku a vyšlo to. Z úspěšné obhajoby mám velkou radost," řekl Kulhavý. Druhý nejlepší Čech Matouš Ulman obsadil sedmnáctou pozici, dvě místa za ním skončil Jiří Friedl. Mistr republiky Jan Škarnitzl byl osmadvacátý, Milan Spěšný těsně před cyklokrosovou legendou Svenem Nijsem z Belgie dvaatřicátý.

Ačkoli pro Kulhavého nebyl evropský šampionát poblíž českých hranic prioritou, potvrdil na něm svou letošní skvělou formu. Tu by chtěl zúročit i za týden v Novém Městě na Moravě, kde může před vlastními fanoušky slavit celkový triumf v hodnocení světového poháru. A znovu se může těšit na skvělou atmosféru. "Takovou, jaká vládla v Dohňanech, jsem na závodech v cross country ještě nezažil. Přišlo i hodně českých fanoušků, kteří mě neustále povzbuzovali. Na svěťák v Novém Městě se moc těším," dodal. Dva týdny nato se pak ve švýcarském Champéry koná mistrovství světa, na němž bude Kulhavý pomýšlet i na vylepšení stříbra z loňského roku.

Dahleová vyhrála systémem start - cíl

Osmatřicetiletá Dahleová, matka dvouletého syna, vedla od samého začátku a v cíli měla náskok 33 sekund před úřadující světovou šampionkou Majou Wloszczowskou. Bronz patří slovinské bikerce Tanje Žakeljové. Huříková ztratila na norskou hvězdu přes sedm minut.

Výsledky ME v cross country horských kol

Muži - elite:

1. Kulhavý (ČR) 1:45:38,

2. Absalon (Fr.) -23,

3. Vogel -1:04,

4. Giger (oba Švýc.) -2:16,

5. Van Houts (Niz.) -2:23,

...17. Ulman -5:47,

...19. Friedl -6:36,

...28. Škarnitzl -8:40,

...32. Spěšný -9:16,

...46. Eberl -2 kola,

...52. Novák (všichni ČR) -3 kola.

Ženy - elite:

1. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) 1:33:51,

2. Wloszczowská (Pol.) -33,

3. Žakeljová (Slovin.) -58,

4. Kalentěvová (Rus.) -1:32,

5. Klemenčičová (Slovin.) -1:44,

...20. Huříková -7:10,

...24. Havlíková -9:51,

...39. Šulcová,

...40. Veselá (všechny ČR) obě -3 kola.

Jaroslav Kulhavý na trati ME
zdroj: ČTK autor: Zdeněk Němec
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy