Následuje
Branky, body, vteřiny

Kulhavý na ME nedojel, obhájce bronzu Škarnitzl skončil až 26.

Chies d'Alpago (Itálie) – Českým cyklistům se na mistrovství Evropy horských kol vůbec nedařilo. Olympijský vítěz v cross country Jaroslav Kulhavý závod nedokončil kvůli žaludečním problémům. Jan Škarnitzl, který na minulém evropském šampionátu vybojoval bronz, dojel jako nejlepší z Čechů až na 26. místě. Škarnitzlova sestra Jitka v kategorii žen dopadla o jedno místo lépe. Zvítězili Francouz Julien Absalon a Jolanda Neffová ze Švýcarska.

Jan Vastl
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

Čtyřiatřicetiletý Absalon, jenž patří k největším postavám historie tohoto sportu, čeřil vodu v čele závodu od samého začátku. Nechyběl ve vedoucím triu společně se Švýcarem Fabianem Gigerem a Němcem Manuelem Fumicem, které se oddělilo nedlouho po startu. Ještě před polovinou závodu však vzal osud pouze do vlastních rukou a všem ujel. Do cíle přijel s náskokem 34 vteřin na stříbrného Švýcara Lukase Flückigera, třetí Fumic dorazil po dalších 16 sekundách.

Současná světová jednička podle žebříčku Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Absalon dovršil zlatý hattrick ve třech po sobě jdoucích letech. Poprvé uspěl v roce 2006 v Lamosanu, další triumfy zaznamenal v roce 2013 v Bernu a loni v německém Sankt Wendelu. Pětinásobný mistr světa dokázal v letech 2004 (Atény) a 2008 (Peking) vyhrát také olympiádu.

Jeho nástupci na nejvyšším stupni olympijského pódia Kulhavému závod nevyšel. Po zaváděcím okruhu byl evropský šampion z let 2010 a 2011 pátý, ještě po prvním celém kole figuroval na sedmé příčce, ale během dalšího okruhu vzdal. Stejně dopadl i Jan Nesvadba. Po Škarnitzlovi dorazil do cíle už jen Tomáš Paprstka na 54. místě.

"Výsledkově je to samozřejmě zklamání, ale když přihlédnu k tomu, jak jsem se tady cítil, hlavně ve středu a ve čtvrtek, kdy jsem byl úplně vyčichlej, tak to není tak hrozný. Včera už to bylo lepší, ale dneska chyběl tah, asi dolehla únava. Byl to strašně těžký závod, hrozný převýšení, pravá biková rychta," řekl Škarnitzl.

Také mezi ženami uspěla nejvýše postavená závodnice na žebříčku UCI. Neffová kralovala na trati hned od zaváděcího okruhu a náskok postupně navyšovala. V cíli měla nakonec na domácí reprezentantku Evu Lechnerovou k dobru 46 vteřin, o dalších 17 sekund zpět skončila bronzová Blaža Klemenčičová ze Slovinska.

Teprve dvaadvacetiletá Neffová, která je i v čele letošní série Světového poháru, potvrdila roli hlavní favoritky závodu a navázala na triumf z loňského světového šampionátu v norském Hafjellu, kde si vyjela zlato v kategorii do 23 let.

Českým bikerkám se nedařilo. Škarnitzlová měla v cíli na vítězku manko více než deset minut, Tereza Huříková závod nedokončila. Skončil pro ni prakticky hned na startu, neboť přetrhla řetěz. "Stalo se to hned při prvním šlápnutí. Chvíli jsem přemýšlela, jestli to nedojít do depa, ale to fakt nemělo smysl," přiblížila smolný moment Huříková. 

Devatenáctiletého Vastla dělilo od bronzu na čtvrtém místě téměř půl minuty. Novým mistrem kontinentu se stal Španěl Pablo Rodríguez. "Chtěl jsem medaili, měl jsem na ni, ale neměl jsem dneska zrovna nejlepší nohy, protože i tento týden jsem tady trénoval a ladil to spíš na příští týden na svěťáky," uvedl Vastl.

Právě s lídrem Rodríguezem se snažil držet krok. "V prvním kole jsem si říkal, že bych se mohl se Španělem držet, ale on jel neskutečný tempo, tak jsem si ve druhým kole musel od něj vystoupit, protože v tom jeho tempu bych nedojel vůbec," připustil Vastl.

Před toho se posléze dostal stříbrný Grant Ferguson a v předposledním kole ve stoupání i Belgičan Jens Schuermmans. "Nejelo se mi zrovna nejlíp do těch kopců, byly strašně prudký, tam jsem ztrácel. Mrzí mě, že mi ujel Jens. Musím ale být spokojený, čtvrté místo na Evropě je skvělé," pochvaloval si Vastl.

Český talent, jenž se loni v říjnu upsal na dva roky přední italské stáji Bianchi i.idro Drain, zopakoval výsledek mezi jezdci této kategorie z Hafjellu. Z Dolomit ale přesto neodjede s prázdnou, neboť již ve čtvrtek přispěl k zisku bronzu v závodě štafet. 

Mistrovství Evropy horských kol Chies D'Alpago (Itálie): 

Cross country:
Muži elite: 1. Absalon (Fr.) 1:33:31, 2. L. Flückiger (Švýc.) -34, 3. Fumic (Něm.) -50, 4. Giger (Švýc.) -1:19, 5. Sarrou (Fr.) -1:41, 6. Näf (Švýc.) -2:05, ...26. Škarnitzl -6:13, 54. Paprstka -13:29, Kulhavý, Nesvadba (všichni ČR) nedokončili. 
Muži do 23 let: 1. Rodríguez (Šp.) 1:27:18, 2. Ferguson (Brit.) -20, 3. Schuermmans (Belg.) -52, 4. Vastl -1:21, ... Stošek (oba ČR) nedokončil. 
Ženy elite: 1. Neffová (Švýc.) 1:18:11, 2. Lechnerová (It.) -46, 3. Klemenčičová (Slov.) -1:03, 4. Žakeljová (obě Slovin.) -2:16, 5. Belomoinaová (Ukr.) -2:24, 6. Dahleová (Nor.) -2:50, ...25. Škarnitzlová -10:13, Huříková (obě ČR) nedokončila.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy