Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Portugalsko - Itálie

Kulhavý: Doufám, že navážu na roky, kdy jsem tu dvakrát vyhrál

Nové Město na Moravě – Do bojů o titul mistra světa horských kol se v Novém Městě na Moravě zapojí i Jaroslav Kulhavý, který zde tradičně jezdí závody Světového poháru. Olympijský vítěz věří, že v neděli svým výsledkem připomene úspěšné roky.

Jaroslav Kulhavý na trati novoměstského Světového poháru
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Jednatřicetiletý biker dlouho dopředu avizoval, že závod mistrovství světa na domácí trati je pro něho podobně důležitý jako ten olympijský, při němž bude v Riu de Janeiro obhajovat v srpnu zlato z Londýna. I když je nerad porovnává.

"Jsem rád, že je to tady. Doufám, že navážu na roky, kdy jsem tu byl dvakrát první," řekl Kulhavý. "Forma se zdá dobrá, trať mi sedí. Důležité je také štěstí, aby nebyly žádné defekty a pády," dodal Kulhavý.

V Novém Městě na Moravě vyhrál Světový pohár v roce 2011 a loni, v roce 2012 byl těsně druhý za svým tradičním rivalem Ninem Schurterem. Dva závody mu ale naopak nevyšly - před třemi lety byl až šestadvacátý, v roce 2014 vůbec nedojel.

"Bude tu asi ještě bouřlivější atmosféra než při závodě Světového poháru a myslím, že dorazí ještě o pár tisíc lidí více. Atmosféra bude exkluzivní. Navíc to není jen o dvou dnech jako při Světovém poháru. Moc se těším. Doufám, že to celé tady pro Čechy dopadne dobře," přeje si Kulhavý.

Pod tlakem se Kulhavý necítí

Je také rád, že MS není až po olympiádě, jak tomu bylo v roce 2012. "To je super. A myslím, že se nenajde člověk, který by mistrovství vypustil kvůli Hrám v Riu. Určitě to nikdo nevezme jako trénink. Vždy to tady byl nejlepší Světový pohár a myslím, že půjde o nejlepší mistrovství světa v dějinách," míní Kulhavý.

Sám je tváří šampionátu, na niž organizátoři lákají diváky k trati. Tlak si však kvůli tomu nepřipouští. "Jsem zvyklý, je to každý rok podobné. Já mám ambice taky. A je mi jasné, že diváci očekávají od mé osoby nejvíce. Občas nechápou vlivy, jako jsou defekty nebo pády. Ale já se snažím udělat maximum. Většinou se mi to povedlo, až na ty pády a defekty, které mě vyřadily ze závodů," podotkl Kulhavý.

Stále není zcela fit

Česká bikerská jednička se pořád ještě dává dohromady poté, co si na začátku března na levé ruce nadvakrát zlomil vřetenní kost a musel podstoupit operaci.

"Ruka pořád není stoprocentní. Zrovna dneska jsem si to vyzkoušel, když jsem nedoskočil jeden dvojskok a málem neudržel řídítka. Ale nemělo by mě to omezovat. Snad jsem si všechny problémy vybral v těch dvou neúspěšných letech, co jsem tu měl," přeje si Kulhavý.

Ruku prověřil dost na MS v maratonu během uplynulého víkendu. "Letěl jsem tam půl dne a spal jen dvě hodiny, neboť Francouzi stávkovali. Zpátky to bylo podobné. V samotném závodě jsem měl dva defekty, které mě vyřadily z boje o titul, i když to bylo dobře rozjeté a šance velká. Ale technika byla proti. Nelituju toho však, protože jsem se alespoň kvalitně rozjel," uvedl Kulhavý.

Soupeři by s Kulhavým měli počítat

Jeho soupeři jsou ostražití. "Asi jsem je trochu překvapil. Nejspíš čekali, že budu horší. Myslím, že se mnou počítají. Vystihl to Julien Absalon, když řekl, že všichni řeší jeho souboj s Ninem, ale přitom je potřeba stoprocentně pro mistrovství počítat i s Kulhavým. Doufám, že to tak opravdu bude," věří.

Psychicky je v dobrém rozpoložení. "Svěťáky jsou už trošku delší dobu za mnou, výsledky jsem měl super. Když to srovnám s tratí v Novém Městě, ta mi vyloženě sedí ve srovnání s těmi v Albstadtu a La Bresse. I s formou tam bych tady v Novém Městě dokázal jet o pódium. A od té doby šla forma ještě nahoru. Proto věřím, že to vyjde, i když bude záležet i na momentální formě. V přípravě šlo všechno na sto procent," řekl Kulhavý.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy