Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio ČT sport

Kulhavý dojel na MS pátý, Nash útok na medaili nevyšel

Pietermaritzburg – Čeští bikeři zůstávají na mistrovství světa v cross country i nadále bez medaile. V mužském závodě si nejlépe počínal olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, jenž v Jižní Africe dojel pátý, Ondřej Cink skončil osmý a výborné vystoupení českých mužů završil jedenáctý Jan Škarnitzl. Mezi ženami se vůbec nedařilo horké kandidátce na stupně vítězů Kateřině Nash. Česká jezdkyně nenavázala na premiérové vítězství ze světového poháru a skončila až osmnáctá. Tereza Huříková byla třináctá.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Tituly obhájili Francouzka Julie Bressetová, olympijská vítězka z Londýna, a Švýcar Nino Schurter, jenž získal třetí světové zlato v kariéře.

Kulhavý potvrdil na šampionátu pozici dlouhodobé české jedničky, i když se mu v letošní sezoně příliš nedařilo. O ještě lepší výsledek ho připravily dva pády. "První pád jsem měl kousek po startu při nájezdu do singlu a druhý v rock garden (kamenité pasáži). Tam jsem nalít do Martíneze, který to tam nesmyslně střihnul napříč, sundal jsem ho a šli jsme oba k zemi," řekl Kulhavý. "Musel jsem si to tak dvakrát dojíždět, ale jsem spokojenej, cítil jsem se dobře, což je dobré znamení."

Postupně se posouval vpřed a dvě kola před cílem dostihl Cinka, který naopak od začátku pronásledoval vedoucí závodníky. Na medaili Kulhavého stíhací jízda nestačila, od třetího Španěla Josého Antonia Hermidy ho dělila téměř minuta. I tak Kulhavý dosáhl třetího nejlepšího výsledku na MS po předloňském zlatu a stříbru z roku 2010.

Cink, jenž se loni stal mistrem světa do 23 let, se ve své životní sezoně hned při debutu mezi elitou prosadil do první desítky. Při průjezdu cílem neskrýval stříbrný medailista z červencového světového poháru v Andoře svou radost.

"S takovýmhle výsledkem bych před sezonou ani ve snu nepočítal, ale postupem času se moje výsledky zlepšovaly, takže první desítka byla můj cíl," přitakal Cink. "Jelo se mi dobře, až na poslední kolo, to už jsem byl rád, že jedu, braly mě křeče. Ve druhém kole mi v zatáčce uklouzlo přední kolo, spadl jsem a ztratil asi 10 vteřin, to byl jediný problém během závodu," připomněl Cink.

I přesto, že ani jeden z tria českých bikerů nezískal medaili, trenér Viktor Zapletal nebyl zklamaný. "Jsem z toho naprosto nadšený; Járu máme nazpátek, výborně jel Ondra a hrozně moc chválím Honzu, desítka byla kousek. Sice nemáme medaili, to je pravda, ale všichni, kteří tady byli, patří do světové špičky, o tom není pochyb," podotkl Zapletal.

Nash byla zklamaná z vlastního výkonu

Nash vyhrála před třemi týdny poprvé v kariéře v kanadském Mont-Sainte-Anne závod světového poháru, který byl generálkou na MS, ale start v jihoafrickém Pietermaritzburgu jí nevyšel. V druhé polovině závodu vypadla z první desítky a nabírala stále větší ztrátu. 

"Bylo mi od prvního kola špatně. Vůbec nevím, čím to bylo. Nohy vůbec netáhly, když se holky zvedly, já nemohla jet," uvedla zklamaná Nash. Nakonec zaostala za Bressetovou o šest a půl minuty. První Češkou v cíli byla stejně jako loni Huříková, i když na sedmé místo z rakouského Saalfeldenu nenavázala.

"Jsem moc spokojená, zvlášť na téhle trati, která nepatří mezi moje oblíbené. Škoda, že jsem se po startu dostala do špuntu, kde mě předjelo hodně holek. Cítila jsem se dnes dobře," řekla Huříková. Bressetová zhruba od poloviny závodu bojovala o prvenství jen s Polkou Majou Wloszczowskou, s níž ujely soupeřkám. Mistryni světa z roku 2010 setřásla riskantní jízdou v závěrečném kamenitém sjezdu, odolala i její následné stíhačce a zvítězila o pět sekund.

Čtyřiadvacetiletá Francouzka si tak vynahradila smůlu z úvodu sezony, kdy po zlomenině klíční kosti nemohla dva měsíce závodit. Na Wloszczowskou zbylo světové stříbro počtvrté v kariéře. Třetí Švýcarka Esther Süssová už ztratila přes minutu. Pátá skončila po pádu vedoucí žena SP Tanja Žakeljová.

Cross country:

Muži: 1. Schurter (Švýc.) 1:40:17, 2. Fumic (Něm.) -7, 3. Hermida (Šp.) -21, 4. Marotte (Fr.) -53, 5. Kulhavý (ČR) -1:17, 6. Absalon (Fr.) -1:31, 7. Milatz (Něm.) -1:45, 8. Cink (ČR) -2:04.

Ženy: 1. Bressetová (Fr.) 1:42:54, 2. Wloszczowská (Pol.) -5, 3. Süssová (Švýc.) -1:06, 4. Kalentěvová (Rus.) -1:29, 5. Žakeljová (Slovin.) -2:03, 6. Engenová (Švéd.) -2:57, ...13. Huříková -4:41, 18. Nash (obě ČR) -6:32.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy