Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kulhavého touhou je zlato z MS v maratonu

Praha - Biker Jaroslav Kulhavý nezařadil náročný etapový podnik Cape Epic, který letos dokázal vyhrát, do svého závodního programu pro příští rok. Olympijskému vítězi se nehodí do tréninkového konceptu. Jeho velkou touhou zůstává zlato z MS v maratonu, jež mu ve sbírce stále chybí. Cílů má však do sezony víc.

Jaroslav Kulhavý
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

"Doufám, že ta příští sezona bude alespoň částečně podobná těm předcházejícím a bude se dařit. Oproti té uplynulé sezoně bude rozdíl v tom, že nepojedu Cape Epic, který tam neplánovaně byl, a vracím se k nějakému svému starému modelu," nastínil Kulhavý plány na rok 2014. Prestižní Cape Epic sice dokázal s Christophem Sauserem vyhrát, ale zařadil ho do programu neplánovaně, aby se pokusil o úspěch na počest tragicky zesnulého týmového kolegy Burryho Standera.

Kromě rozhozeného tréninkového plánu se navíc před závěrem závodu v Jižní Africe zranil. "Těch tlaků ze všech stran bylo hodně," připustil Kulhavý. "Hlavně od týmu a Christopha, je to velká prestiž. Neosvědčilo se nám to ale po stránce přípravy na celou sezonu," vysvětlil Kulhavý. "Jarda chtěl letos jet právě na počest Burryho... Celá ta minulá sezona pro nás byla hodně náročná," poznamenal Kulhavého osobní kouč Viktor Zapletal.

Sauserovi místo sebe "dohodil" Františka Raboně, silničáře, který přechází na horská kola právě do týmu Specialized a hodlá se soustředit na maratony. "On říkal, že nemůže jet s člověkem z papíru, kterého neviděl, takhle dlouhý závod. Ale nakonec to vypadá, že spolu pojedou. Je málo lidí, kteří připadají v úvahu. Mají ale strávit spolu ještě před závodem dva měsíce, takže Fery může vypilovat techniku. A věřím, že to zvládne," uvedl Kulhavý, jenž Raboňovi nápad o přestupu posvětil.

Hlavní rozdíl oproti minimálně posledním dvěma sezonám je prý ten, že podzim proběhl klidněji. Kulhavý se nezúčastnil tolika akcí. "Přece jen ať už po té životní sezoně, kdy jsem vyhrál MS, světové poháry a všechno možné, nebo po olympijském zlatu toho všeho mimo trénink a závody bylo spousta a trochu už mě to vyvádělo z koncentrace," připustil Kulhavý.

Viktor Zapletal: "Minulý rok byl pro nás hodně poučný. Protože to, co se děje v okolí olympijského vítěze, to jsem si sám nedovedl představit a je to opravdu těžko představitelné. Jára se snažil jezdit po celé republice a snažil se neodmítat žádnou charitativní akci, ale chyběl větší klid na trénink."

Tentokrát se snažil si o něco více odpočinout. "Nabral jsem síly, které jsem potřeboval pro trénink. Počítám, že by to příští rok mělo být (výsledkově) lepší," podotkl Kulhavý, jehož vytouženým úspěchem je dosud chybějící zlato z MS v maratonu. Šampionát se pojede koncem června v jihoafrickém Pietermaritzburgu.

"Bude to další pokus," uvedl osmadvacetiletý biker. "Letos bude ta trať pro mě snad lepší, ale nechci říkat, že to bude vrchol sezony," zdůraznil. "Když nejde o olympijskou sezonu, je tam pro mě těch vrcholů víc; kromě MS v maratonu i MS v cross country, ale i světové poháry... Jakožto olympijská disciplína je pro mě stále nejdůležitější cross country a tomu se budu věnovat přinejmenším do Ria," doplnil.

Je nám líto, video expirovalo.
Kulhavý nabral síly a doufá v lepší příští rok

"Jsem na tom lépe než v červnu v sezoně, dokonce jsem si tam udělal i nějaký osobní rekord ve wattech," pochvaloval si po dopoledních testech. "Jsem sice trošku tlustej a mám oproti normálu tři čtyři kila nahoře, ale to teď nevadí. Vše jde podle plánu," ujistil Kulhavý, jehož od neděle čeká první kemp na Mallorce. "Tréninky ještě hodně navýším a mělo by to jít směrem k sezoně vše nahoru," nastínil.

Jestli se nic nezmění, sezonu otevře závody na Kypru. "Takže takový můj standard, kde začínám každý rok," podotkl Kulhavý, jenž se objeví i na několika závodech doma. "Doufám, že tady toho stihnu co nejvíc, ať už půjde o klasické závody na silnici, mistrovství republiky, jarní klasiku Brno - Velká Bíteš... Z českých závodů horských kol republikový šampionát v Praze, asi dva České poháry a nějaké exhibice jako Pražské a Ústecké schody. Bude toho víc, ale ještě to není doladěné," uzavřel Kulhavý.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy