Následuje
Buly

Kreuziger roli lídra bere. Po pár etapách ale může být všechno jinak

Praha – Roman Kreuziger je sice svým týmem Saxo-Tinkoff pro blížící se Vueltu pasován do role lídra, ale během závodu se může vše změnit. Podle sportovního ředitele týmu Tristana Hoffmana o umístění v celkovém pořadí mohou usilovat také Ir Nicholas Roche, Polák Rafal Majka a Dán Chris Anker Sörensen. Sám český cyklista přijímá svou roli rezervovaně, příliš s ní ani nepočítal. Kromě Kreuzigera pojedou etapový závod ve Španělsku ještě další tři Češi. V nominaci německé stáje NetApp-Endura jsou Jan Bárta s Leopoldem Königem, za tým Omega Pharma-Quick Step bude závodit Zdeněk Štybar.

Roman Kreuziger
zdroj: ČTK/BELGA autor: DIRK WAEM

"Tu roli přirozeného lídra beru, ale uvidíme po časovce družstev a prvních dvou etapách, jak se kdo bude cítit; jestli tam budu já, nebo někdo jiný... Myslím, že hlavně Nicholas je hodně namotivován a on by měl být tím, kdo dostane prostor," myslí si Kreuziger. "Já uvidím, jak to půjde," doplnil.

Pátý muž celkového pořadí Tour de France si může závod užít bez většího tlaku na svou osobu a konečný výsledek. V sezoně už má svým způsobem "splněno".

"Prvním cílem byly klasiky, což se povedlo výborně s Amstelem (Amstel Gold Race), následně Švýcarsko s Tour, což se povedlo také dobře. Vše, co teď přijde, je takový bonus. Jestli si Vueltu zkusím na pořadí nebo na etapu, to uvidíme během prvních tří čtyř dnů," řekl Kreuziger.

Roman Kreuziger před španělskou Vueltou

Ze slov sedmadvacetiletého českého profesionála lze však vyčíst, že přece jen o něco větší váhu přikládá světovému šampionátu, který se pojede od 21. do 29. září ve Florencii. "Mistrovství světa v Itálii, to je obrovská motivace," prohlásil Kreuziger.

Bohaté české zastoupení

Bárta i König si tento závod stejně jako Štybar zkusí poprvé v kariéře. "Vuelta je jednoznačným cílem v naší sezoně. V této souvislosti jsme dali dohromady výběr silných a zkušených jezdců. Bude to pro nás teprve druhá Grand Tour a jsme naprostými outsidery. Ale právě z toho důvodu jsou jezdci obrovsky motivovaní," prohlásil týmový manažer Ralph Denk.

Český cyklista Zdeněk Štybar
zdroj: Isifa autor: Andrzej Grygiel

"Poté, co jsme na (loňském) Giru dvakrát dosáhli na pódium, bude naším cílem nyní vyhrát etapu. Chceme být hodně vidět a být hodně aktivní. Myslím, že jsme dobře připravení na části závodu, které se odehrají v horách," věří Denk.

Třetí hlavní etapový podnik sezony naopak nepojede další český profesionál František Raboň. Štybarův stájový kolega si ji vyzkoušel již v roce 2009 (134. místo) a také loni (157.).

Již 68. ročník odstartuje v sobotu týmovou časovkou ve Vilanova de Arousa, svého vítěze pozná po 21 etapách v neděli 15. září v Madridu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy