Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Kreuziger nadále bojuje za očištění, na internet dal údaje z biologického pasu

Praha – Roman Kreuziger udělal další krok v boji za očištění svého jména. Český cyklista na internetu zveřejnil údaje ze svého biologického pasu i další dosud utajené dokumenty týkající se kauzy údajného užívání dopingu, které ukazují, že jeho hodnoty nepřekročily vymezené hranice. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) však tvrdí, že v letech 2011 a 2012 během jeho působení ve stáji Astana vykazovaly Kreuzigerovy údaje velmi vážné anomálie.

Roman Kreuziger
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

Cyklistická unie mu zastavila 2. srpna činnost. Už předtím Kreuziger kvůli kauze, která vyšla najevo letos v červnu, přišel o start na Tour de France. Rozhodčí komise Českého olympijského výboru ho sice v září podezření z porušení antidopingových pravidel zprostila, UCI se ale proti tomuto verdiktu odvolala ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

"Nikdy jsem neměl pozitivní dopingový nález. Přesto rok a půl žiji v nejistotě, zda se budu moci nadále věnovat své životní vášni a vykonávat své zaměstnání," uvedl osmadvacetiletý český cyklista. Na ní zveřejnil svůj biologický pas i další dokumenty týkající se případu - korespondenci s UCI, znalecké posudky, svou lékařskou zprávu ke snížené funkci štítné žlázy, na kterou také ve sporu poukazoval, a nález Rozhodčí komise ČOV.

Je nám líto, video expirovalo.
Kreuziger dál bojuje v kauze bio-pasu

"Odsuzuji doping a podvodníky ve sportu. Biologický pas považuji za skvělý nástroj. Musí být však stanovena jasná pravidla jeho užití, jinak je k ničemu a může zlikvidovat kohokoliv. Pravidla se nemohou měnit během hry. A to se nyní děje. K čemu slouží krajní hodnoty, pokud mají k určení viny sloužit pouhé domněnky?" napsal Kreuziger, kterého UCI vyšetřuje již od loňského června.

"Řízení se neúnosně protahuje. Na vyjádření UCI jsem bezdůvodně čekal dlouhé měsíce. Letos jsem nemohl startovat na Tour de France a ani v následujících závodech. Moje kariéra zanedlouho skončí. Protahující se případ může mou profesní dráhu zničit," uvedl cyklista.

UCI pro něj požaduje u sportovní arbitráže zákaz činnosti od dvou do čtyř let, zrušení jeho výsledků od března 2011 včetně historických pátých míst z Gira d'Italia a Tour de France a pokutu 770 tisíc eur (přes 21 milionů korun) plus uhrazení nákladů na řízení spojené se spletitou kauzou.

"Nežádám soucit ani shovívavost. Vždy jsem ctil zásady fair play a jako dvojnásobný účastník olympijských her ctím i principy Olympijské charty. Dnes jsem se v absurdním divadle ocitl já, zítra se to může stát jakémukoliv jinému sportovci. Chci spravedlivý proces, chci jasná pravidla, chci čestné jednání," uvedl Kreuziger, který se chystá na příští sezonu. Dnes vyrazil s týmem Tinkoff-Saxo na soustředění na Kanárské ostrovy.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy