Následuje
SP Německo

Kopecký na MS při premiéře v kategorii do 23 let zazářil. Do cíle dorazil čtvrtý

Poprvé se na mistrovství světa představil v kategorii mužů do 23 let a hned z toho byl velký úspěch. Český cyklokrosový reprezentant Tomáš Kopecký dlouho bojoval dokonce o medaili, ale nakonec obsadil čtvrté místo. Sobotní mužské závody v dánském Bogense patřily Britům. Třiadvacítkářům vládl Tom Pidcock, mezi juniory obhájil titul Ben Tullett. Elitní kategorii žen vyhrála Belgičanka Sanne Cantová a završila zlatý hattrick

Tomáš Kopecký
zdroj: ČTK autor: Červený Michal

Cantová za sebou nechala hlavní favoritky závodu Lucindu Brandovou a Marianne Vosovou. Nejlepší z tria českých reprezentantek Kateřina Nash skončila dvacátá.

Osmadvacetiletá rodačka z Antverp Cantová předvedla na trati, kterou těsně před startem zkrápěl déšť, skvělý výkon. Dokázala odolat velké oranžové přesile Nizozemek a Brandovou nakonec porazila o devět sekund. Vosová zaostala o dalších šest.

V medailové sbírce Cantové ze světových šampionátů je nyní již šest medailí. Vedle titulů z let 2017 a 2018 je také držitelkou stříbra (2015) a dvou bronzů (2012 a 2016). "Můj první titul se příliš nečekal. Minulý rok jsem byla hrozně šťastná. A tentokrát tomu nemůžu vůbec uvěřit. Je to něco úžasného: Belgičanka, co vyhrála před tolika Nizozemkami. Jsem opravdu moc šťastná," radovala se Cantová.

Nash závod příliš nevyšel. Jednačtyřicetiletá držitelka dvou světových bronzů z let 2011 a 2017 od začátku ztrácela a na vítězku měla v cíli více než tříminutové manko.

"Po startu jsem se tam nedostala dopředu a pohybovala jsem se okolo osmnáctého dvacátého místa. Bylo to chvíli dopředu, chvíli zase dozadu. Trať mi moc nevyhovovala, radši mám kopce, ale byla zajímavá a měla pěkné technické části. Nohy mi bohužel nejely tak rychle jako zbytku světa," okomentovala svůj výkon Nash.

Na 29. místě dokončila závod Karla Štěpánová, 33. příčka patřila Pavle Havlíkové. "Bylo to příšerné. Jsem moc ráda, že jsem tady mohla jet, ale věděla jsem už tak trochu dopředu, že takováhle kritéria na mě nejsou. Povedl se mi start snů, který se mi povede asi tak dvakrát za život, ale pak na té rovině proti větru, jak jsem byla poslední v balíku, tak mě holky oddělily," popsala Štěpánová.

Kompletní české trio si připsalo skalp zkušené Američanky Katherine Comptonové. Držitelka čtyř stříbrných medailí a jednoho bronzu z MS se ani tentokrát nedočkala zlata. Obhájkyně druhého místa z Valkenburgu dojela hned za Havlíkovou.

Kopecký čtvrtým místem překvapil i sám sebe

"Čtvrté místo je něco neskutečného. Nemohl jsem čekat, že pojedu o bednu. Soupeři jsou o dost starší a silnější. Tajně jsem doufal v první desítku, nakonec to dopadlo nad očekávání. Je to paráda," radoval se Kopecký.

Osmnáctiletý Kopecký startoval až z páté řady. Loňský vicemistr světa ze závodu juniorů se ale velmi rychle prodíral vpřed a postupně se zařadil do boje o medaile. V tu dobu ale bylo již prakticky rozhodnuto o zlatu, když Pidcock v polovině závodu na osm kol ujel všem soupeřům.

Kopecký sváděl bitvu s obhájcem zlata Elim Iserbytem, postupně ale začínal mít navrch Belgičan a českému talentu ubývaly síly. Nakonec se před Kopeckého dostal ještě Francouz Antoine Benoist, boj o čtvrtou příčku proti Italovi Jakobu Dorigonimu ale vyzněl pro českého jezdce.

"První kolo se povedlo hodně dobře, tam jsem se hodně posunul. Ve druhém ta špice, která čítala asi deset jezdců, přestala jet. A já si to tam docela dojel. Pak jsem se dostal úplně dopředu, když tam navíc Iserbyt udělal chybu," vyprávěl Kopecký.

"Pak jsme jeli zhruba kolo spolu. Snažil jsem se jet, aby nás nedojeli zezadu. Tím jsem se možná trochu vyšťavil. Možná jsem to s aktivitou zbytečně přeháněl, ale na druhou stranu mě to strašně nakoplo," doplnil Kopecký.

Pidcock se postaral o druhé zlato pro Británii ve druhém závodě šampionátu. Před Iserbytem zvítězil s náskokem čtvrt minuty.

"Myslím, že jsem dnes zajel vážně moc dobrý závod. Ještě včera jsem byl hlavně natěšený, ale ne nervózní. Zato dnes jsem byl nervózní opravdu dost. Tohle je poslední dres, který byl v sezoně k mání. A já si ho s těmi duhovými pruhy mohu vychutnat. Je to skvělý pocit," radoval se Pidcock.

Tullett opět v juniorech dominoval, Zatloukal bojoval s pádem

Tulett, jenž byl loni v Nizozemsku jako jediný nad síly Kopeckého, předvedl v kategorii juniorů skvělé vystoupení. Zhruba v polovině závodu šlápl naplno do pedálů a setřásl poslední konkurenty, kteří s ním do té doby dokázali držet krok.

"Cítím se podobně skvěle, jako když se mi podařilo vyhrát poprvé. Jsem hrozně šťastný, že se mi podařilo uspět po takové sezoně," připomněl Tulett nelehké období, kvůli němuž nebyl příliš favorizován, ale nakonec s přehledem obhájil titul.

"Na začátku jsem se potýkal se zraněními. Teď jsem na sebe hrdý. I proto, že se tady jelo na zcela odlišném okruhu. Minulý rok to bylo hodně na bahně, dnes jsem naproti tomu neměnil ani jednou kolo. Ukazuje to, jak odlišný může být cyklokros v různých podmínkách," dodal Tulett.

Tom Piddock se raduje z výhry na MS v kategorii do 23 let
zdroj: ČTK/ZUMA/ autor: David Stockman

Až 20 vteřin po Tulettovi přijel do cíle Witse Meeussen, a to jako první z belgického trojbloku, od nějž se boj o medaile očekával. Bronz slavil Ryan Cortjens, těsně pod stupni vítězů zůstal Thibaut Nys, syn krosové legendy Svena Nyse.

Ťoupalík ztratil na vítěze 56 sekund, Zatloukal přes minutu a čtvrt. Pětadvacátý skončil Tomáš Ježek, na 39. příčce výsledkové listiny byl Karel Camrda a 57. dojel Daniel Žvak.

"Nepodařilo se mi úplně dobře odstartovat z první řady, byla to strašná loktovačka na těch prvních mostech. Snažil jsem se být v klidu, ale byl jsem asi až moc, v prvním kole jsem tak jel až někde kolem dvacátého místa. V posledním sjezdu v prvním kole jsem ještě navíc spadl, takže jsem přišel o další místa," připomněl úvod závodu Ťoupalík.

"Trať se postupně uklouzávala, ke konci to bylo docela peklo. Ale postupně jsem jel dopředu a s devátým jsem nakonec spokojený. Před startem jsem říkal, že první desítka je pro mě cíl," doplnil Ťoupalík.

"Musel jsem dohánět ztrátu a byl to šrot od startu až do cíle. Čtrnácté místo je pro mě trochu zklamání, ale nedá se nic dělat. Příští rok to snad bude lepší," věřil Zatloukal.

Camrda podal přes konečné umístění při premiéře na MS výborný výkon a až z poslední deváté řady se protlačil na 20. místo. "Pak jsem ale upadl, spadl mi řetěz a nebyl jsem schopný ho nandat zpátky. Navíc jsem se už nedokázal vrátit do závodního tempa," řekl Camrda.

Mistrovství světa v cyklokrosu v Bogense (Dánsko):

Ženy elite (18,35 km): 1. Cantová (Belg.) 47:53, 2. Brandová -9, 3. Vosová -15, 4. Betsemaová -25, 5. Worstová (všechny Niz.) -34, 6. Neffová (Švýc.) -1:16, 7. Keoughová (USA) -1:21, 8. Brammeierová (Brit.) -1:37, 9. De Boerová (Niz.) -1:59, 10. Van Loyová (Belg.) -2:05, ...20. Nash -3:13, 29. Štěpánová -4:50, 33. Havlíková (všechny ČR) -5:39.

Muži do 23 let (20,95 km): 1. Pidcock (Brit.) 47:42, 2. Iserbyt (Belg.) -15, 3. Benoist (Fr.) -23, 4. Kopecký (ČR) -31, 5. Dorigoni (It.) -35, 6. Turner (Brit.) -38, ...26. Jelínek -3:02, 33. Mayer -3:27, 47. Říman (všichni ČR) -4:50.

Junioři: 1. Tulett (Brit.) 42:29, 2. Meeussen -20, 3. Cortjens -27, 4. T. Nys (všichni Belg.) -42, 5. Ronhaar (Niz.) -46, 6. Lindner (Něm.) -47, ...9. J. Ťoupalík -56, 14. Zatloukal -1:17, 25. Ježek -2:20, 39. Camrda -3:11, 57. Žvak (všichni ČR) -4:42.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy