Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Komentátor Jílek: Česká cyklistika má velký potenciál

Nejen z pohledu České televize hodnotil nabitou cyklistickou sezonu komentátor ČT Tomáš Jílek. Jaká byla sezona 2016? Co si myslí o Petru Saganovi? A čeho si cenil nejvíce na olympiádě v Riu ve vztahu k cyklistickým přenosům? Na tyto, ale i další otázky odpovídal Tomáš Jílek v rozhovoru na ČT Facebook live, ve kterém rozebral například i palčivé kauzy současné cyklistiky.

Tomáš Jílek
zdroj: ČT24 autor: V. Rejl

Pro Českou televizi to byl rekordní rok v počtu živých cyklistických přenosů. Poprvé také ČT nabídla divákům několik důležitých závodů v přímém přenosu, ať už se jednalo o dvě nejslavnější klasiky Paříž–Roubaix a Liege–Bastogne–Liege nebo silniční česko-slovenský šampionát z Kyjova. Premiérově mohli diváci sledovat také ženský Světový pohár a juniorské závody z mistrovství světa.

Svéráz jménem Sagan

A co bylo z tohoto výčtu výjimečné pro Tomáše Jílka? "Já bych vybral jinou věc. Poprvé jsem měl na olympijských hrách s sebou experta, což byla obrovská pomoc – sedět s člověkem vedle sebe, mít ten okamžitý kontakt, který je při komentování ve dvou velmi důležitý. Byla to pro mě úplně jiná zkušenost než na předchozích Hrách," ohlédl se za spoluprací s Luborem Tesařem, ve které si liboval.

Letošní sezona patřila bezesporu Peteru Saganovi, který skvělý ročník završil titulem mistra světa na nedávno skončeném šampionátu. Jílek má pro slovenského cyklistu osobité hodnocení.

Peter Sagan obhajuje titul mistra světa
zdroj: EPA

"Mě napadá jako první slovo svéráz. Protože on je svůj nejen na silnici. Pokud ho diváci mohli vidět třeba i jak přišel oblečený na udělování cen pro vítěze seriálu World Tour a jak se dokáže vymódit na nejrůznější top akce, tak on je originál v přístupu ke všemu."

V čem je tak výjimečný? "Experti ho srovnávají s Eddym Meckxem, nejslavnějším cyklistou všech dob, který také dokázal vyhrávat nejrůznější typy závodů. Do cyklistiky přivádí nové fanoušky i díky tomu, že je svůj, a z té šedivé masy se vymyká svým stylem závodění i tím, jak se chová mimo samotné závody," dodal na adresu fenomenálního Slováka Jílek.

Česká cyklistika má velký potenciál, důkazem jsou Vakoč, ale i Hirt

Nedařilo se však pouze slovenskému cyklistovi, vidět byli v letošní sezoně také Češi. Sice jim chyběl výraznější výsledek na třech největších podnicích Grand Tour, ale v dalších závodech se českým zástupcům dařilo.

"Kdybych měl zvolit nejvýraznější českou cyklistickou postavu letošní sezony, pokud zůstanu na silnici, tak bych zmínil Petra Vakoče, který měl vynikající jaro. Vyhrál tři klasiky včetně Brabantského šípu v Belgii, což je významný závod, taková příprava na ardenský triptych. Zároveň byl kousek od medaile na mistrovství Evropy, skvěle si vedl na podzimních klasikách v Kanadě. Myslím si, že je to jezdec s nejzářnější budoucností z našich závodníků. Zároveň je výrazně mladší než ostatní," zhodnotil Vakočův ročník cyklistický komentátor.

Petr Vakoč
zdroj: ČTK/ZUMA autor: David Stockman

"Možná nám letos chyběl nějaký úspěch podobný těm letům předtím, kdy jsme si zvykli na to, že každý rok byl aspoň jeden Čech v top desítce ať už na Giru, Tour nebo na Vueltě, včetně úžasné série Leopolda Königa na Grand Tour, která skončila. Z tohoto pohledu možná ta letošní sezona nepřinesla české cyklistice tak výrazný výsledek. Přesto má velký potenciál a objevují se nová jména jako Michal Schlegel v kategorii do 23 let nebo vynikající vrchař Jan Hirt, takže si myslím, že můžeme do budoucna koukat s optimismem," je přesvědčen Jílek.

Zajímavé bude také sledovat české jezdce právě ve spolupráci s Peterem Saganem. Slovenský jezdec totiž přestoupil do týmu Bora-Hansgrohe, ve kterém se tak potká s Janem Bártou a Leopoldem Königem.

Jan Hirt
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Jak vypadá příprava komentátora?

Komentátor se musí na přenosy připravovat podobně jako cyklisté na závody. Do Jílkovy přípravy však vstoupily příjemné starosti po narození potomka.

"Letos to bylo pro mě trochu specifické, asi každý, kdo má doma malé dítě, potvrdí, že celý zažitý systém práce se velmi radikálně změní a člověk zjistí, že už není pánem svého času, ale "šéfuje" to v rodině někdo jiný. V tomhle to bylo pro mě úplně jiné, ale nějak jsem se snažil ten čas sladit," přiblížil Jílek rodinnou situaci.

Má Jílek nějaký harmonogram? "Co se týče systému přípravy, dá se na to těžko odpovědět, protože nedokážu říct, že teď od určitého data se začínám připravovat na Tour. Je to opravdu celoroční sledování závodů, závodníků, stájí, co nového se tam děje. Takže je to komplexní sbírání informací vlastně od začátku roku, neustále se tak rozšiřuje můj archiv nějakých historických výsledků jednotlivých stájí," dodal.

"Těžko se to časově určuje, je to opravdu celoroční příprava. Z Tour je to z padesáti procent příprava na věci kolem, na historické, geografické zajímavosti, kde ten závod probíhá. S tímto jsem letos začal začátkem dubna," uzavřel Jílek.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy