Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Český den v Tokiu

König útočil na vítězství, na Llucenu však dorazil těsně druhý

Llucena – Po ztrátě šancí na celkové umístění se rozhodl, že se pokusí zabojovat alespoň o dílčí triumf. Ten však Leo Königovi těsně unikl. Český cyklista se v sedmnácté etapě dostal společně s necelou třicítkou cyklistů do úniku, jenže v závěrečných metrech brutálního až jednadvacetiprocentního stoupání na Llucenu nestačil stáhnout drobný odstup na Mathiase Franka a skončil na druhém místě. V červeném se udržel Nairo Quintana.

Leopold König
zdroj: ČTK/EFE autor: MONTSERRAT T DIEZ

V neděli König nabral obrovskou ztrátu a ztratil šance na celkové pódium, po dni volna si chtěl spravit chuť. Vyrazil do úniku, v němž bylo 28 jezdců včetně Franka. Švýcarský hrdina se rozhodl zaútočit zhruba 30 kilometrů před cílem, pod kopec si přivezl 25 sekund k dobru.

Český profesionál z týmu Sky se v závěrečném stoupání držel v popředí a sbíral síly na boj o vavřín, Franka už ale nedojel. V cíli König zklamaně kroutil hlavou, druhému etapovému vavřínu na Vueltě po třech letech byl blízko. "Plánoval jsem vyhrát, ale udělal jsem velkou chybu. Nemyslel jsem si, že by to (Frank) udržel. Celou dobu jsme ho drželi na deseti, dvaceti vteřinách, byl jsem v závěru připravený zaútočit, ale Frank předvedl skvělou jízdu až do konce. Byla to moje chyba a stála mě vítězství," litoval König.

V úniku se příliš zaměřil na Nizozemce Roberta Gesinka, jenž dojel třetí. "Přitom vše bylo skvěle rozjeté. V životě by mě nenapadlo, že Frank to pak udrží až do cíle. Síly jsem ještě měl, jen jsem je šetřil, že je budu potřebovat na Gesinka. Místo 300 metrů před cílem jsem měl zaútočit na Franka 500 metrů před cílem a vyhrál bych. Zaváhal jsem," řekl König. 

Až do neděle se přitom držel v popředí závodu a mohl útočit na stupně vítězů. Sky ale etapu nezvládla, König ztratil přes 53 minut i šance na úspěch. "Tohle není moje Vuelta. Snažil jsem se spravit si chuť po 15. etapě, nechtěl jsem se vzdát a tým mi dnes dal šanci. Za to jsem vděčný," dodal König. 

V čele průběžného pořadí se nic nezměnilo. V červeném trikotu bezpečně zůstal Kolumbijec Nairo Quintana, druhý je nadále s odstupem tří minut a 37 sekund Brit Christopher Froome. Kvarteto hlavních favoritů dojelo do cíle více než tři minuty po Frankově vítězství. Zdeněk Štybar ztratil 17 a půl minuty.

Čtvrteční etapa bude rovinatá a vede z Requeny do Gandíe, pak přijde na řadu individuální časovka a v sobotu závěrečná horská etapa. Nedělní dojezd do Madridu už je jen symbolický.

Cyklistický závod Vuelta - 17. etapa: Castellón - Llucena (177,5 km):1. Frank (Švýc./IAM) 4:34:38, 2. König (ČR/Sky) -6, 3. Gesink (Niz./LottoNL) -11, 4. Bilbao (Šp./Caja Rural) -14, 5. Cataldo (It./Astana) -16, 6. Herrada (Šp./Movistar) -29, 7. Domont (Fr./AG2R) -48, 8. De Clercq (Belg./Lotto) -57, 9. Durasek -1:02, 10. Zubeldia (Šp./Trek-Segafredo) -1:04, ...144. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -17:33.

Průběžné pořadí:
1. Quintana (Kol./Movistar) 69:35:32, 2. Froome (Brit./Sky) -3:37, 3. Chaves (Kol./Orica) -3:57, 4. Contador (Šp./Tinkoff) -4:02, 5. S. Yates (Brit./Orica) -6:03, 6. Talansky (USA/Cannondale) -7:34, 7. S. Sánchez (Šp./BMC Racing) -8:12, 8. Formolo (It./Cannondale) -8:13, 9. Scarponi (It./Astana) -8:28, 10. De La Cruz (Šp./Etixx-Quick-Step) -8:52, ...28. König -56:44, 64. Štybar -2:09:06. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy