Následuje
SP Slovinsko

König: Byl to složitý rok. Nyní začínám znovu

Leopold König si prožil sezonu, na niž nebude vzpomínat v dobrém. Zranění jej vyřadilo ze závodů Grand Tours a až na podzim se objevil na podnicích v Turecku a Číně. Problémy ale už přední český cyklista hodil za hlavu a těší se na novou sezonu.

Leopold König
zdroj: ČTK autor: Stejskal Ivo

Letos měl zdravotní problémy celý rok. Neabsolvoval ani jeden velký závod. "Nic horšího jsem nikdy neměl. Byl jsem zvyklý, že jsem se vždy dokázal po měsíci vrátit a problémy odezněly. Tentokrát jsem se po měsíci vrátil, ale po dalším měsíci a dvou týdnech jsem byl na začátku. Nebyl to dlouhodobý problém, že by mě bolelo jedno koleno nebo jeden úpon. Nebyla tam recidiva. Byl to problém obou kolen a několika různých úponů," vysvětloval.

König se před sezonou vrátil z hvězdného týmu Sky do Bory a za jeho problémy byla změna materiálu, který začal používat. "Změnil jsem kolo, posed, tretry, sedlo. Je to citlivá věc, s níž se musí vyrovnat spousta závodníků, kteří přichází do jiného týmu na jiný materiál. Mě to postihlo v takové míře, že jsem byl sezonu mimo," uvedl jezdec, jenž byl až v závěru sezony schopen zvládnout etapové závody.

Nejprve absolvoval v říjnu všech šest etap Kolem Turecka a poté i Kolem Kuang-si v Číně. "Do Turecka jsem odjížděl s velkou neznámou. Až v průběhu závodu se ukázalo, že jsem schopen absolvovat celý etapák. Zlepšoval jsem se z hlediska bolesti. První dvě etapy to nebylo ideální. Viděl jsem to bledě. Pak jsem absolvoval Čínu a věděl, že bolesti jsou zažehnané a že musím pokračovat v tvrdé práci," řekl König.

Leopold König: "Všechno zlé je k něčemu dobré. Tělo si po deseti letech odpočinulo. Chceme to využít, abych mohl mít v příštím roce těžký program. Je samozřejmě otázka, jak tělo zareaguje po takovém výpadku. Doufáme, že se dokážeme připravit během zimy na první a druhou Grand Tour."

Momentálně již myslí jen na rok 2018 a na přípravu na něj. Po tréninku v Česku se přesunul do Francie a v prosinci se chystá na Mallorku. König zvažoval, že by odletěl trénovat do hor v Kolumbii, ale nakonec zůstane v Evropě. "Bavil jsem se s klukama, že je tam super trénování ve výšce, což se moc nedá během zimy v Evropě. Ale po konzultaci s týmem začnu na Mallorce. Pak bude vysokohorské soustředění v Sierra Nevadě a Tirreno Adriatico. To by byl ostrý start," uvedl.

Pozornost však upíná hlavně k závodům Grand Tour. "Já bych nejlépe nechtěl vynechat ani jednu, ale to asi nejde po fyzio stránce. Chceme jet každou Grand Tour s dvěma lídry, podobně jako jsme to dělali ve Sky, takže prostor pro mě i pro Rafala Majku bude. Je to jen na mně, abych týmu co nejdříve ukázal, že se mnou mají počítat," podotkl König.

Hned ale poukázal na fakt, že bavit se v listopadu o programu je předčasné. "Celý letošní rok byl pro všechny složitý. V týmu to ale chápali a podporovali mě a já bych jim to chtěl příští rok vynahradit. Věřím, že prvním povedeným závodem se na všechno zapomene. Začínám vlastně znovu. Je to restart kariéry. Jak z hlediska mentálního, tak fyzického," dodal König.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy