Následuje
Panorama

Jungels byl ve spurtu nejsilnější a slaví premiérový triumf, favorité dojeli spolu

Bergamo – V závěrečných metrech rozkmital nejrychleji nohy a mohl slavit. Lucemburčan Bob Jungels ovládl závěrečný spurt desetičlenné skupiny během 15. etapy Gira d'Italia z Valdenga do Bergama a slaví premiérové vítězství na závodech Grand Tours. Všichni největší favorité dojeli po 199 kilometrech ve vedoucí skupině, dál vede Nizozemec Tom Dumoulin s téměř tříminutovým náskokem před Kolumbijcem Nairem Quintanou.

Tom Dumoulin v dresu vedoucího muže Giro d'Italia
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: Sirotti Stefano

Nejlepší z trojice Čechů Jan Hirt ztratil na vítěze 40 sekund a v průběžném pořadí se posunul na 18. místo. Jeho stájový kolega Michal Schlegel je v celkové klasifikaci v páté desítce, Jan Bárta nabral dvacetiminutové manko a patří mu 148. příčka.

Quintana měl sice v jednom ze sjezdů pád a musel měnit kolo, ale nakonec obsadil druhé místo za Jungelsem. Třetí skončil Francouz Thibaut Pinot, držitel růžového trikotu Dumoulin byl osmý. "V kopcích jsem se dnes cítil skvěle, a tak jsem v závěrečném stoupání zkusil ujet, ale bylo to delší, než jsem čekal. Ve sjezdu jsem měl výbornou pozici, vyvezl jsem se za Dominicem Pozzovivem," řekl Jungels.

"Dnes to bylo těžké, jelo se vysokou průměrnou rychlostí. Bylo hodně úniků, ale pokaždé se to nějakému týmu nehodilo, takže se to nakonec sjelo. Závěr byl tvrdý, hodně favoritů útočilo, ale my jsme zůstali klidní a dopadlo to dobře," dodal Dumoulin.

Jungels si zajistil etapové vítězství, v čele je stále Dumoulin

Ten po Quintanově pádu nařídil svým kolegům, aby zvolnili, a umožnil Kolumbijci, aby skupinu dojel. "Nechtěl jsem těžit z jeho pádu, to by nebylo fér," řekl Dumoulin. "Někdy se závodí dál, ale tohle byla vhodná příležitost na něj počkat," dodal Nizozemec.

Mnohem hůř než Quintana dopadl estonský lídr stáje Astana Tanel Kangert, který byl před dnešní etapou sedmý. Po pádu si však zlomil ruku a musel ze závodu odstoupit.

Po dni volna čeká závodníky v úterý jedna z nejnáročnějších etap jubilejního stého Gira z Rovetta do Bormia s třemi alpskými vrcholy.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 15. etapa (Valdengo - Bergamo, 199 km):

1. Jungels (Luc./Quick-Step) 4:16:51, 2. Quintana (Kol./Movistar), 3. Pinot (Fr./FDJ), 4. A. Yates (Brit./Orica), 5. Pozzovivo (It./AG2R), 6. Konrad (Rak./Bora), 7. Nibali (It./Bahrajn-Merida), 8. Dumoulin (Niz./Sunweb), 9. Zakarin (Rus./Kaťuša), 10. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) všichni stejný čas, ...26. Hirt -40, 46. Schlegel (oba ČR/CCC) -3:41, 150. Bárta (ČR/Bora) -19:05.

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin 63:48:08, 2. Quintana -2:41, 3. Pinot -3:21, 4. Nibali -3:40, 5. Zakarin -4:24, 6. Mollema -4:32, 7. Pozzovivo -4:59, 8. Jungels -5:18, 9. Amador (Kost./Movistar) -6:01, 10. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -7:03, ...18. Hirt -19:45, 48. Schlegel -56:21, 148. Bárta -2:21:36.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy