Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Hvězdný Wiggins potvrdil, že v 36 definitivně končí s cyklistikou

Londýn - Pětinásobný olympijský šampion, mistr světa a vítěz Tour de France Bradley Wiggins ukončil v 36 letech cyklistickou kariéru. "Splnil jsem si svůj dětský sen a vydělával si na živobytí sportem, do něhož jsem se ve 12 letech zamiloval. Setkal jsem se se svými idoly a jezdil jsem dvacet let s nejlepšími. V roce 2016 tato kapitola končí," uvedl Wiggins.

Bradley Wiggins
zdroj: Reuters

Cyklista, jenž má ve sbírce osm medailí z OH a osm titulů z MS, mluvil o rozlučce na konci letošní sezony už dříve. Po listopadovém Šestidenním závodu v rodném Gentu, který vyhrál společně s další britskou hvězdou Markem Cavendishem, si ale ještě nechal pootevřená zadní vrátka. Dnes se však definitivně rozloučil.

Wiggins sbíral první velké úspěchy na dráze, v roce 2012 ale najisto prorazil mezi silničářskou elitu. Jako první Brit v historii vyhrál Tour de France a na domácích olympijských hrách v Londýně získal zlato v časovce.

Wiggins se loučí, fenomenální cyklista oznámil konec kariéry

Za zásluhy o cyklistiku ho o rok později britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře a v roce 2014 dosáhl Wiggins posledního velkého úspěchu na silnici, když se stal mistrem světa v časovce. Poté se slavný cyklista vrátil na dráhu, vytvořil světový rekord v hodinovce a letos v Riu de Janeiro získal poslední zlatou olympijskou medaili ve stíhacím závodu družstev.

Závěrečné měsíce Wigginsovy kariéry ovlivnilo podezření z podvádění kvůli terapeutickým výjimkám poté, co hackeři v polovině září zveřejnili zdravotní dokumentaci více než stovky světových sportovců. Wiggins o výjimky požádal třikrát těsně před největšími etapovými závody, doping však vždy rezolutně odmítal.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy