Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
World Triathlon Championship Series 2024

Hirt uhájil ve Švýcarsku životní výsledek, generálka na Tour nejlépe vyšla Bernalovi

Tak skvělý výsledek v celkovém pořadí závodů WorldTour ještě nezaznamenal. Český vrchař Jan Hirt skončil v poslední etapě závodu Kolem Švýcarska desátý a uhájil fantastickou pátou příčku. Z vítězství se na generálce na Tour de France radoval Kolumbijec Egan Bernal.

Jan Hirt (ve světle modrém dresu) během závodu Kolem Švýcarska
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: Fotoreporter Sirotti Stefano

Dvaadvacetiletý Bernal si v závěrečné deváté etapě s třemi náročnými stoupáními o délce 101,5 km kolem Ulrichenu pohlídal svého největšího soupeře Rohana Dennise. S Australanem dojeli na druhém a třetím místě 1:02 minuty za vítězem etapy Hughem Carthym z Británie. Celkově Bernal porazil mistra světa v časovce o 19 sekund.

Hirt po aktivním výkonu dokončil etapu jako desátý ve skupince s odstupem 2:15 minuty za Carthym, jenž jel v samostatném úniku zhruba 100 kilometrů.

"Měli jsme plán, tým mi hodně pomáhal a já dal maximum do útoku na (posledním stoupání) na Furkpassu. Byl to dobrý pokus, ale nakonec jsem byl dostižen. Později jsem se pokusil následovat Dennise a Bernala, ale nevyšlo to. Jinak jsem ale se závodem spokojený, i s formou, kterou jsem si udržel po Giru d'Italia," uvedl Hirt, jenž byl v Itálii mimo jiné druhý v jedné z nejnáročnějších horských etap.

Ve Švýcarsku si připsal tři umístění v Top 10. Na celkově třetího Patricka Konrada z Rakouska ztratil Hirt devět sekund, čtvrtý byl Belgičan Tiesj Benoot.

Bernal by se na Tour mohl stát trumfem smůlou pronásledované stáje Ineos. Přejmenovaný tým Sky přišel minulý týden o těžce zraněného Chrise Frooma a nejistá situace je také u obhájce loňského vítězství Gerainta Thomase, jenž ve Švýcarsku po pádu odstoupil. V jeden rok vyhrál Kolem Švýcarska a Tour de France pouze legendární Eddy Merckx v roce 1974.

Mladý Kolumbijec je nicméně připraven dát své služby k dispozici Thomasovi. "Tady se to změnilo, když upadl. Pak jsem byl kapitánem já. Na Tour bude naším lídrem Geraint. Zkusím mu pomoct, nemám s tím problém. Je mi teprve dvaadvacet, čeká na mě ještě hodně Tour," řekl Bernal, jenž už letos na jaře vyhrál závod Paříž-Nice.

Cyklistický závod Kolem Švýcarska (WorldTour) - 9. etapa (101,5 km):

1. Carthy (Brit./EF Education First) 3:01:49, 2. Dennis (Austr./Bahrajn-Merida), 3. Bernal (Kol./Ineos) oba -1:02, 4. Frank (Švýc./AG2R La Mondiale), 5. Špilak (Slovin./Kaťuša-Alpecin) oba -1:52, 6. Betancur (Kol./Movistar), ...10. Hirt (ČR/Astana) oba -2:15, 30. Kreuziger (ČR/Dimension Data) -7:05.

Konečné pořadí: 1. Bernal 27:43:10, 2. Dennis -19, 3. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -3:04, 4. Benoot (Belg./Lotto-Soudal) -3:12, 5. Hirt -3:13, 6. Špilak -3:48, ...22. Kreuziger -13:32.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy