Czech Aerobic Open

Hesjedal je vítězem 95. ročníku Giro d'Italia

Milán – Podle očekávání zvládl závěrečnou časovku Kanaďan Ryder Hesjedal lépe než jeho nejbližší konkurenti a dosáhl tak na triumf v 95. ročníku cyklistického Gira d'Italia. Před poslední dvacátou první etapou sice ztrácel třicet jedna vteřin na vedoucího Španěla Joaquíma Rodrígueze, nakonec ho však dokázal o šestnáct sekund překonat. Pro vítězství v poslední etapě si dojel domácí Marco Pinotti. Roman Kreuziger dojel osmdesátý třetí a závod dokončil na celkovém patnáctém místě. Druhý Čech v pelotonu Jan Bárta je v konečném pořadí pětašedesátý, v časovce si dnes vedl o dvě příčky lépe.

Ryder Hesjedal
zdroj: EPA

Jednatřicetiletý Kanaďan byl i přes svou časovou ztrátu favoritem. Už po svém dojezdu mohl chystat oslavy, protože Španěl stačil již na prvních dvou mezičasech poztrácet téměř tři čtvrtě minuty.

Rodríguez strávil v růžovém dresu deset dní, na poslední chvíli o něj ale přišel. S Hesjedalem se o celkové vedení střídal už od osmé etapy. "Přijel jsem velmi klidný, chtěl jsem se soustředit na každý den a vyšlo to. Musím poděkovat týmu, který byl taky soustředěný, je to obrovská pocta a úspěch," radoval se v rozhovoru v cíli Hesjedal.

Ryder Hesjedal: "Věděl jsem, že Rodríguez pojede s odhodláním. Už takhle podobně kvůli časovkám ztrácel v nejdůležitějších chvílích, takže bylo jasné, že bude hladový. Musel jsem jet jako o život - byla to neuvěřitelná jízda."

Třetí místo celkově si vyjel vítěz nejnáročnější 20. horské etapy Thomas De Gendt, na kterého dnes na 30 kilometrech ztratil Ital Michele Scarponi téměř minutu a prohospodařil tak náskok dvaceti sedmi vteřin. Domácí cyklisté se tak nedostali na pódium, seřadili se ale hned pod ním v pořadí Scarponi, Ivan Basso a Damiano Cunego.

Kreuzigerovo patnácté místo se během posledního dne nezměnilo, český závodník tak skončil o deset příček hůř než loni. "Měl jsem za cíl umístění na pódiu v celkovém pořadí, a to jsem nesplnil. Ale vážím si prvního etapového vítězství na Grand Tour," uvedl na svých internetových stránkách.

Na dnešní etapu Kreuziger s ambicemi na posun v pořadí nevyjížděl. "Tak nějak jsem ji objel. Bylo jasné, že už se nemůžu posunout dopředu ani mě neskočí nikdo zezadu. Časovka byla poměrně technická, nejhorší byly asi ty kostky," popisoval.

Hesjedalův celkový triumf ho překvapil. "Počítalo se, že by mohl být nepříjemný, ale až takhle vysoko ho nikdo nečekal. Ale zaslouží si vítězství. Jel líp než všichni ostatní. S Rodríguezem byli vpředu od prvního dne a rozhodly lepší časovky. Já to sice přál o něco víc Rodríguezovi, protože jsme větší kamarádi, ale Hesjedal to měl pod kontrolou," řekl Kreuziger.

21. etapa: Milán - Milán (časovka 30 km):1. Pinotti (It.) 33:06, 2. Thomas (Brit.) -39, 3. Sergent (N. Zél.) -53, 4. Rasmussen (Dán.) -1:00, 5. De Gendt (Belg.) -1:01, 6. Hesjedal (Kan.) -1:09, 7. Larsson (Švéd.) -1:14, 8. Bodnar (Pol.) -1:15, 9. Tuft (Kan.) -1:22, 10. Vermote -1:23, ...63. Bárta -3:00, 83. Kreuziger (oba ČR) -3:29.

Konečné pořadí:
1. Hesjedal 91:39:02, 2. Rodríguez (Šp.) -16, 3. De Gendt -1:39, 4. Scarponi -2:05, 5. Basso -3:44, 6. Cunego (všichni It.) -4:40, 7. Urán (Kol.) -5:57, 8. Pozzovivo (It.) -6:28, 9. Montoya (Kol.) -7:50, 10. Ituralde (Šp.) -8:08, ...15. Kreuziger -19:58, 65. Bárta -2:34:27.