Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
M ČR v kartingu 2021 Cheb

Hekele se ve 42 letech stal poprvé českým cyklokrosovým šampionem

Mistrovství České republiky v cyklokrosu má poměrně nečekaného vítěze. Pro výhru si v Jičíně suverénně dojel dvaačtyřicetiletý Emil Hekele, který získal svůj premiérový titul. Druhý skončil naopak teprve devatenáctiletý Tomáš Kopecký. Zklamaným dne je v cíli třetí Michael Boroš, trojnásobný český mistr a hlavní favorit závodu.

Hekeleho cyklokrosová euforie
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

"Je to zadostiučinění za to celoživotní dílo, které od malička postupuju, protože moje rodina to má se mnou těžké. Jsem furt na kole, i po práci," svěřil se v cíli vítěz.

Hekele, který dosud nikdy nezískal na domácím šampionátu medaili, zaútočil na trati v lesoparku Čeřovka tři kola před cílem. Pro zlato si nakonec dojel s pohodlným náskokem 35 sekund. "Tajně jsem doufal. V noci jsem nespal. Věřil jsem v to hodně. Proto jsem zaútočil, jak jsem zaútočil, a vyhrál jsem," dodal Hekele.

Vynahradil si zklamání z loňského šampionátu v Holých Vrších, kde také útočil, ale zastavily ho technické problémy. "Věřil jsem si už loni, kdy se to bohužel nepovedlo kvůli přetrženému řetězu. Loni jsem měl perfektní sezonu, letos ještě lepší, o to jsem měl větší motivaci. Loňský rok mě mrzí, protože titul byl kousek. O to jsem radši, že jsem dneska vyhrál. Rozhodlo srdce," uvedl jezdec z Loštic, který závodí za vlastní tým Zekof.

Mistrovský titul získal už před 23 lety na dráze ve stíhacím závodu družstev. "Těžko se to porovnává. Cyklokros je výstavní česká disciplína. Já chtěl být od malička cyklokrosařem. Pro mě je tudíž tento titul nejvíc," prohlásil.

Druhý Kopecký byl nejrychlejší z jezdců do 23 let. Boroš na třetím místě zaostal za vítězem o 51 sekund. "Přijel jsem vyhrát, ale tušil jsem, že se Emil dokáže připravit, a čekal jsem i silného 'Boryho'. S druhým místem jsem spokojen," řekl Kopecký. "Emil byl dneska nejlepší a zaslouženě vyhrál. V první polovině jsme se poctivě střídali, Emil se ale zkušeně schoval a chytře vyčkával. Proto jsem se snažil to roztrhat, ale nevyšlo to. Pak za to vzal Emil a já už cítil, že na to nemám," uvedl juniorský vicemistr světa z roku 2018.

Domácí titul Hekelemu zajistil automaticky nominaci na světový šampionát, který se uskuteční začátkem února ve švýcarském Dübendorfu. Na MS startoval mezi elitou už v letech 2017 a 2018.

"Zatím bych nechtěl spekulovat, co bude dál. Na Světový pohár nemám peníze, takže uvidíme, co bude v nejbližších dnech. Dneska chci oslavovat titul, pak se rozhodnu. Mistr republiky má podle nominačních kritérií start na mistrovství světa jistý, ale je tam i spousta dalších kritérií," řekl Hekele.

Na startu chyběl na rozdíl od loňského roku Zdeněk Štybar. Trojnásobný mistr světa, který si v posledních letech cyklokrosem už pouze zpestřuje přípravu, už se plně věnuje tréninku na další silniční sezonu. Loni skončil sedminásobný domácí šampion čtvrtý.

Nemoc nepustila do mistrovského závodu jednoho z favoritů Jana Nesvadbu, který byl loni třetí a letos skončil za Borošem druhý v pohárovém seriálu Toi Toi Cupu.

Mezi ženami obhájila vítězství Pavla Havlíková. Šestatřicetiletá závodnice si v Jičíně dojela již pro sedmý domácí titul, čímž se vyrovnala Radomíru Šimůnkovi staršímu a Štybarovi. "Pro mě to jsou legendy a velké vzory. Je to mě velká čest, ale necítím se jim rovna. Byli vždycky mnohem lepší. Ale je to pro mě příjemné a je to odměna za dlouhodobou práci," řekla Havlíková.

Mistrovství České republiky v cyklokrosu v Jičíně:

Muži: 1. Hekele (Zekof) 1:02:31, 2. T. Kopecký (Pauwels Sauzen-Bingoal) -35, 3. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) -51, 4. Jelínek (Mitas Mercedes-Benz Praha Trek) -1:41, 5. J. Ťoupalík (Topforex-Lapierre) -1:53, 6. Petruš (Cyklo Team Kolárna) -2:01.

Ženy: 1. Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.) 45:06, 2. Švihálková (ČEZ Cyklo Team Tábor) -33, 3. Bajgerová (Dukla Praha) -53.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy