Buly - debata expertů

Havlíková na další "bednu" ve SP nedosáhla, v Koksijde byla čtvrtá

Koksijde (Belgie) - Osmnáct vteřin od druhých stupňů vítězů ve Světovém poháru v cyklokrosu v řadě skončila na závodě v belgickém Koksijde Pavla Havlíková. Česká reprezentantka skončila čtvrtá za Američankou Katherine Comptonovou. Z vítězství se radovala Belgičanka Sanne Cantová, na niž Češka zaostala o minutu. Závod mužů vyhrál devětatřicetiletý Belgičan Sven Nys, který vybojoval jubilejní 50. pohárové vítězství v kariéře. Michael Boroš byl dvacátý.

V průběžném pořadí seriálu patří Havlíkové třetí pozice za vicemistryní světa z Tábora Cantovou a Italkou Evou Lechnerovou, která po vítězství ve Valkenburgu skončila tentokrát na písku v Koksijde až devátá.

České jezdkyně poprvé v sezoně chyběly na pódiu. Úvodní závod v Las Vegas vyhrála Kateřina Nash, která po absenci v dalších dvou dílech klesla na desáté místo v SP.

Havlíková figuruje v průběžném pořadí SP na 3. místě

Nys vystoupil ve Světovém poháru na nejvyšší stupeň po téměř dvou letech. Bývalý šestinásobný vítěz seriálu a dvojnásobný mistr světa pro sebe v samém závěru rozhodl napínavý souboj s jednadvacetiletým krajanem Woutem van Aertem, kterému nastoupil těsně před cílovou rovinkou. Úřadující vicemistr světa Van Aert, jenž vyhrál v září v Las Vegas, dál vede celkové hodnocení. Nys se mu přiblížil na pět bodů.

Na třetím místě dojel na těžké trati s úseky mokrého písku a rozbahněnými pasážemi s více než minutovou ztrátou světový šampion z Tábora Nizozemec Mathieu van der Poel, jenž absolvoval po zranění kolena první start v sezoně.

Závod Světového poháru v cyklokrosu v Koksijde (Belgie):

Muži: 1. Nys 1:02:39, 2. Van Aert (oba Belg.) -4, 3. Van der Poel -1:06, 4. Van der Haar (oba Niz.) -1:12, 5. Sweeck -1:19, 6. Meeusen (oba Belg.) -1:31, ...20. Boroš -4:31, 34. Šimůnek -1 kolo, 34. Lašák, 38. Kyzivát oba -2 kola, 44. Malík (všichni ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 7 závodů): 1. Van Aert 220, 2. Nys 215, 3. Van der Haar 200, 4. Pauwels (Belg.) 161, 5. Sweeck 145, 6. Taramarcaz (Švýc.) 137, ...16. Boroš 85, 33. Šimůnek 49, 38. Ťoupalík 34, 56. Lašák 14, 59. Kyzivát 13, 60. Nipl 13, 67. Petruš 9, 70. Bambula (všichni ČR) 8, 73. Malík 7.

Ženy: 1. Cantová (Belg.) 37:56, 2. Harrisová (Brit.) -12, 3. Comptonová (USA) -42, 4. Havlíková (ČR) -1:00, 5. De Boerová (Niz.) -1:18, 6. Wymanová (Brit.) -1:59, ...17. Mikulášková (ČR) -3:58.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 7 závodů): 1. Cantová 145, 2. Lechnerová (It.) 134, 3. Havlíková 85, ...10. Nash 60, 31. Mikulášková 14, 34. Czeczinkarová 13, 40. Nosková (všechny ČR) 10.

Jezdci do 23 let: 1. Iserbyt (Belg.) 57:00, ...29. Šírek, 32. Schubert oba -1 kolo, 35. Mayer (všichni ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Iserbyt 110, ...39. Šírek 2.

Junioři: 1. Dekker (Niz.) 42:26, ...18. Jelínek -2:48, 26. Sirůček -4:35, 30. Gavenda -5:10, 37. Honzák -6:20, 42. Novák (všichni ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Dekker 110, ...20. Jelínek 21, 26. Březina 16, 37. Širůček 6, 43. Gavenda 1.