Cyklotoulky

Havlíková dojela sedmá na evropském šampionátu cyklokrosařek

Pontchateau (Francie) - Pavla Havlíková dojela po pádu sedmá na mistrovství Evropy v cyklokrosu ve francouzském Pontchateau. Jediný český zástupce v hlavním závodě mužů Michal Boroš skončil vinou defektu až osmnáctý.

Pavla Havlíková
zdroj: ČTK autor: Červený Michal

Třiatřicetiletá Havlíková se v druhém kole připletla do pádu a po stíhací jízdě ztratila rovnou minutu na vítěznou Thalitu de Jongovou. Dvaadvacetiletá Nizozemka tak k letošnímu titulu mistryně světa přidala i zlato z kontinentálního šampionátu.

De Jongová vyhrála o 16 sekund před krajankou Lucindou Brandovou, která ve spurtu o druhé místo porazila domácí Caroline Maniovou. Zklamáním skončil závod pro obhájkyni titulu Sanne Cantovou z Belgie, jež dojela šestá o 12 sekund před Havlíkovou. Druhá Češka Martina Mikulášková skončila šestnáctá, čtvrtá od konce.

V závodě mužů zaskočil adepty na medaile Belgičan Toon Aerts a dojel si osamocen pro překvapivé vítězství. Až s odstupem 45 sekund za ním finišovala skupina největších favoritů. Pro medaile si dospurtovali poslední dva mistři světa - stříbro získal vítěz z Tábora 2015 Nizozemec Mathieu van der Poel a bronz úřadující světový šampion Wout van Aert z Belgie.

Mezi nejlepšími cyklokrosaři se většinu závodu držel Boroš, jenž do předposledního kola vjížděl jako čtvrtý, o životního výsledek ho však připravil defekt. Kvůli němu dojel český reprezentant osmnáctý s odstupem téměř dvou minut.

Česká republika získala na ME v sobotu bronz díky Janě Czeczinkarové v závodě žen do 23 let. Příští rok se kontinentální šampionát uskuteční v Táboře.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Pontchateau (Francie):

Muži: 1. Aerts (Belg.) 1:04:14, 2. M. Van der Poel (Niz.), 3. Van Aert (Belg.), 4. Venturini (Fr.), 5. Pauwels, 6. Adams (oba Belg.) všichni -45, ...18. Boroš -1:55.

Ženy: 1. De Jongová 43:12, 2. Brandová (obě Niz.) -16, 3. Maniová (Fr.) -17, 4. Verschuerenová (Belg.) -21, 5. Arzuffiová (It.) -30, 6. Cantová (Belg.) -48, 7. Havlíková -1:00, ...16. Mikulášková -4:00.

Junioři: 1. Pidcock (Brit.) 44:03, 2. Guillemin (Fr.) -14, 3. Kielich (Belg.) -22, ...21. Vaníček -1:39, 24. Kopecký -2:17, 30. Honzák -2:44, 31. Gavenda -2:53, 32. Palička -2:56, Mikšaník nedokončil.