Následuje
ME 2020 Rakousko

Froome po osmi letech získal titul z Vuelty, původní vítěz Cobo dopoval

Chris Froome se po osmi letech dočkal dodatečně vítězství z Vuelty v roce 2011. Cyklistická unie (UCI) jej potvrdila novým šampionem poté, co tehdejší vítěz Španěl Juan José Cobo o triumf přišel kvůli dopingu. Čtyřiatřicetiletý britský jezdec tak má na kontě celkově již sedm prvenství z Grand Tours.

Chris Froome na Vueltě
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst autor: Stefano Sirotti

Pozdější čtyřnásobný šampion Tour de France Froome skončil na Vueltě před osmi lety za Cobem druhý o 13 sekund.

UCI ale v polovině června oznámila, že na základě podezřelých hodnot v biologickém pasu uznala zpětně Coba vinným z porušování antidopingových pravidel v období let 2009 až 2011.

Osmatřicetiletý Cobo byl distancován na tři roky a v předepsané lhůtě se neodvolal. Zákaz činnosti byl však jen formální, neboť před pěti lety již ukončil kariéru.

V revidovaném pořadí Vuelty 2011 se na druhé místo posunul jiný Brit Bradley Wiggins a na pódium se dostal i Nizozemec Bauke Mollema. Cobo přišel také o desáté místo z Vuelty o dva roky dříve.

Froome dodatečně získal titul z Vuelty 2011 po Cobově potrestání

Froome se díky dodatečnému prvenství stal prvním vítězným Britem na Grand Tours. Až dosud patřil tento primát právě Wigginsovi, králi Tour de France 2012.

"Na Vueltu 2011 mám mimořádné vzpomínky. Byl to v mnoha ohledech můj průlomový závod, takže tento červený dres je pro mě speciální. I proto, byť uplynulo už osm let, že to bylo první britské vítězství na Grand Tour," uvedl Froome v prohlášení svého týmu Ineos.

Froome má čtyři prvenství z Tour (2013, 2015, 2016, 2017), dvě z Vuelty (2011 a 2017) a také z loňského Gira d'Italia. Dotáhl se tak na Španěly Alberta Contadora s Miguelem Indurainem a Itala Fausta Coppiho.

Před nimi jsou jen Francouzi Jacques Anquetil (8), Bernard Hinault (10) a Belgičan Eddy Merckx s 11 prvenstvími ze závodů velké trojky.

Pro Froomea je to malá náplast na strádání z posledních týdnů. Před pěti týdny totiž při pádu ve vysoké rychlosti utrpěl mnohačetné zlomeniny a přišel o zbytek sezony. 

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy