Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Island - Maroko

Fédrigo překazil Armstrongovu snahu o etapové vítězství

Pau (Francie) - Francouzský cyklista Pierrick Fédrigo vyhrál 16. etapu Tour de France se dvěma stoupáními nejvyšší kategorie a na nejslavnějším závodu světa si připsal třetí triumf v kariéře. Vysněného vavřínu se nedočkal sedminásobný vítěz Tour Lance Armstrong, jenž byl téměř celých 200 kilometrů v úniku a cítil zřejmě poslední šanci na dílčí úspěch. Po volné středě čeká cyklisty další náročná horská etapa, během níž se peloton mimo jiné vrátí opět na Tourmalet.

V průběžném pořadí zůstal v čele obhájce Alberto Contador ze Španělska o osm sekund před Lucemburčanem Andym Schleckem. Český cyklista Roman Kreuziger, jenž byl v úvodu etapy členem Armstrongovy skupiny uprchlíků a nakonec dojel spolu s ostatními favority v hlavním poli, je stále jedenáctý.

V jedné z nejtěžších etap letošního ročníku, která obsahovala čtyři náročné výšlapy, chtěl využít svou šanci na vítězství Armstrong. Ten po sérii pádů ztratil naději na celkový triumf, a proto se snažil alespoň o výhru v etapě. Od počátku byl velmi aktivní a v jeho uprchlické skupině se pohyboval i Kreuziger, který stále usiluje o vylepšení svého devátého místa z loňské Tour. Český člen týmu Liquigas byl třetí v obou horských prémiích první kategorie na Col de Peyresourde a Col d'Aspin, poté však byli uprchlíci dostiženi a Kreuziger se zařadil do pelotonu.

Roman Kreuziger:

"Mým cílem bylo vyhrát etapu. Chtělo to víc odvahy, tak jsem do toho šel. Věřil jsem, že by to mohlo vyjít, protože skupina byla hodně silná. Dobře jsme spolupracovali, ale bohužel jsme pro ty vzadu asi byli dost nebezpeční."

Armstrong ve spurtu na vítěze nestačil

Ve své aktivitě však nepolevil Armstrong, kolem nějž se zformovala devítičlenná skupina, jež společně absolvovala v druhé části etapy výšlapy nejtěžší kategorie na Col du Tourmalet a Col d'Aubisque. Ve sjezdu z posledního kopce zaútočil na etapový triumf Španěl Carlos Barredo a jel dlouhé kilometry "časovku" směrem k cíli. Kilometr před finišem v Pau ho však osmička jeho kolegů z úniků dostihla a rozdala si to o vítězství. Do spurtu se zapojil i osmatřicetiletý Armstrong, ale brzy poznal, že nemá šanci, a dojel šestý. "Bylo to těžší, než jsem očekával. Už to je nějaký čas, co jsem naposledy spurtoval. Prostě jsem nebyl dost rychlý," uvedl Armstrong.

Peloton přivedl do cíle s odstupem šesti minut a 45 sekund norský spurtér Thor Hushovd a dostal se díky tomu do čela bodovací soutěže. Kreuziger dojel na 34. místě a o čtyři sekundy uhájil celkovou jedenáctou pozici před Španělem Rubenem Plazou, jenž byl v etapě třetí.

Contador a Schleck si podali ruce

Po dojetí etapy došlo k veřejnému usmíření dvou hlavních adeptů na vítězství na Tour Contadora a Schlecka. Lucemburčan v pondělí vyčítal svému španělskému rivalovi porušení zásad fair play kvůli tomu, že ho připravil o žlutý trikot lídra poté, co ho postihl mechanický problém. Oba si podali ruce před televizními kamerami. "Bavili jsme se o tom během etapy a už je všechno v pořádku. Necítím žádnou hořkost," uvedl Schleck, jenž navíc vyzval diváky, aby přestali s pískotem na Contadorovu adresu při opětovném navlékání žlutého dresu během slavnostního ceremoniálu.

Průběžné pořadí Tour de France:

1. Contador (Šp.) 78:29:10,

2. A. Schleck (Luc.) -8,

3. S. Sánchez (Šp.) -2:00,

4. Meňšov (Rus.) -2:13,

5. Van den Broeck (Belg.) -3:39,

...11. Kreuziger -7:58.

Tour de France
zdroj: ČTK/AP autor: AP Photo
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy