Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Evans dojel v časovce druhý a pravděpodobně vyhraje Tour

Grenoble - Australský cyklista Cadel Evans skončil druhý v předposlední 20. etapě Tour de France, časovce na 42,5 kilometru, a prakticky si zajistil svůj premiérový celkový triumf. Z vítězství se v Grenoblu radoval Němec Tony Martin. Čtyřiatřicetiletý Evans, který byl v letech 2007 a 2008 na Tour druhý, vyjel na trať se ztrátou 57 sekund na lídra průběžné klasifikace Andyho Schlecka. Lucemburského jezdce nakonec porazil o dvě a půl minuty a převlékl se do žlutého trikotu.

"Dokud neprojedu cílem v Paříži, nebude hotovo. Doufám, že zítra nebude pršet," řekl Evans. "Pořád tomu nemůžu uvěřit... Lepší časovku jsem dneska zajet nemohl," dodal Australan, který si pro triumf dojel bez jediného etapového vítězství.

Před závěrečnou nedělní etapou s cílem v Paříži, ve které se tradičně nezávodí, vede Evans o minutu a půl. Za ním se seřadili bratři Andy a Fränk Schleckové a na Tour se tak poprvé v historii postaví na stupně vítězů sourozenci.

"Pár dní se mi nedařilo, ale měli jsme na každý den plán. Měli jsme plán A, B, C i D. Přispěli k němu všichni - od kluků, co ráno v 6:30 řídili auta, po (manažera) Johna Lelangua, který na mě neustále řval do vysílačky. Byla to týmová práce," uvedl Evans.

Martin porazil Evanse o sedm vteřin a připsal si první etapový triumf na Tour v kariéře. Třetí v časovce skončil obhájce a trojnásobný vítěz Tour Alberto Contador a celkově je pátý.

"Asi to z pohledu bojů o čelní příčky dopadlo podle očekávání. Dalo se předpokládat, že Cadel na Andyho dost najede, nakonec ho porazil přesvědčivě. Zajel skvělou časovku a gratuluju mu," uvedl český cyklista Roman Kreuziger, který dojel do cíle na 99. místě se ztrátou přes šest minut. V průběžné klasifikaci patří jezdci stáje Astana 113. příčka.

Kreuzigera stejně jako další jezdce před startem potrápily problémy s dopravou. "Vyráželi jsme z hotelu tři hodiny před startem. Bylo to 55 kilometrů, ale kvůli zácpám jsme to jeli dvě a půl hodiny. Přijeli jsme, hodil jsem na sebe kombinézu a bez rozjetí jsem šel na start. Ale žádný handicap to nebyl, já to odjel jen z povinnosti," řekl pětadvacetiletý Čech.

Cadel Evans
zdroj: AP autor: Christophe Ena
Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy