Následuje
Panorama

Do dánského bahna. V Bogense už jsou Češi i největší hvězdy

Vrchol cyklokrosového roku je tu. Do dánského Bogense odcestovala na světový šampionát také česká výprava pod vedením Petra Dlaska. Češi spoléhají na známá jména: Kateřinu Nash, Michaela Boroše či Jana Nesvadbu. Přímé přenosy z MS v cyklokrosu odvysílá o víkendu ČT sport a web ctsport.cz.

Wout van Aert
zdroj: ČTK/ZUMA autor: David Stockman

Mistrovství světa by mohlo sedět i Tomáši Kopeckému, který před rokem ve Valkenburgu získal stříbrnou medaili a na podzim 2017 dokonce dokázal v nynějším dějišti MS zvítězit. Jenže mladý český cyklokrosař nyní v kategorii třiadvacítkářů coby tzv. prvoročák čelí mnohem silnější konkurenci.

Česká výprava, která do Dánska odcestovala v čtvrtečních ranních hodinách, spoléhá na osvědčená jména. Jedním z nich je Jan Nesvadba, který dokázal v posledním ročníku Českého poháru sesadit z trůnu též nominovaného Tomáše Paprstku. "Do Dánska se těším, protože jsme tu měli SP se specifickou tratí, která mi docela seděla," poznamenal Nesvadba.

"Bohužel, onemocněl jsem a musel vynechat Světový pohár v Hoogerheide," líčil vítěz domácího seriálu za rok 2018 a osmnáctý muž loňského šampionátu. "Snažil jsem se z toho vylízat a uvidíme, jak se mi to povedlo. Tento týden už byl lepší, mojí ambicí je samozřejmě zopakovat alespoň loňské umístění," doplnil.

Nesvadbu v nominaci pro mužský závod kategorie elite doplní česká jednička a novopečený mistr republiky Michael Boroš, který je jako jediný z českých mužů schopen konzistentně soupeřit se širší světovou špičkou. V nedávno skončeném ročníku Světového poháru skončil jako první závodník mimo cyklokrosová centra Belgii a Nizozemsko na 14. pozici.

Elitní ženskou kategorii potáhne tak jako v minulých letech duo Kateřina Nash a Pavla Havlíková, které doplní i Karla Štěpánová. "Na MS musím cestovat kvůli povinnostem v UCI. A tím, že tam budu, tak si říkám - proč nezávodit?" řekla před časem Nash, která je prezidentkou komise sportovců Mezinárodní cyklistické unie (UCI).

Kopeckého nástupcem v juniorské kategorii chce být Jan Zatloukal, své šance mezi třiadvacítkářkami zase cítí Jana Czeczinkarová. "Byla jsem nemocná před mistrovstvím republiky, což už je to docela dlouho. Doufám, že jsem se v tréninku rozjela a v závodě to klapne," věří mladá česká závodnice.

Marianne Vosová
zdroj: ČTK autor: Šulová Kateřina

Přestřelka o medailové pozice

Na mistrovství se dočkáme pokračování duelu mezi Woutem van Aertem a Mathieuem van der Poelem. Prvně jmenovaný vyhrál tři poslední ročníky a před rokem na nizozemské půdě svého soupeře jednoznačně zastínil. Jenže jestliže se Van Aert dokáže připravit na vrchol sezony, Van der Poel dominuje v jejím průběhu.

Nizozemský závodník, který je schopen čelit nejlepším i na silnici či na horských kolech, letos vyhrál všech šest zastávek seriálu, do kterých zasáhl. Připraví tak letos svému soupeři sladkou odvetu? Ovšem šampionát nakonec nemusí vyhrát ani jeden z nich. Trpělivý Toon Aerts letos celý SP vyhrál díky svým stabilním výsledkům.

V ženské kategorii sledujeme návrat Marianne Vosové na nejvyšší příčky. Neexistuje větší hvězda: nizozemská cyklistka vyhrála, co se dalo, na silnici i v terénu. V dánském Bogense se letošní vítězka Světového poháru postaví obhajující Sanne Cantové. Do souboje o duhový dres ale chtějí promluvit i další silné Nizozemky Denise Betsemová a Annemarie Worstová.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy