Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SK Slavia Praha - CFR Kluž

Deceuninck - Quick-Step si váží Štybarových služeb. Zavázal si ho na další rok

Čeká ho dvanáctá sezona za sebou v jednom týmu. Český cyklista Zdeněk Štybar podle očekávání podepsal novou roční smlouvu v týmu Deceuninck - Quick-Step. V elitní belgické stáji působí celou dosavadní kariéru ve WorldTour od roku 2011. Štybar také vyslovil přání zakončit jednou kariéru právě v současném působišti.

Zdeněk Štybar na MČR
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

Obě strany se dohodly na pokračování spolupráce i přesto, že ostřílený český reprezentant má za sebou nelehkou sezonu. "Jsem šťastný, že mohu s týmem zůstat i nadále. Bude to můj dvanáctý rok tady, což je samo o sobě docela úspěch. Věřím, že právě tady jednou za pár let i uzavřu kariéru. Jsem moc vděčný, že mohu ve stáji pokračovat, i s ohledem na situaci, ve které jsem byl," připomněl nelehké období Štybar, jenž v sezoně podstoupil operaci kvůli potížím se srdcem a obával se i možného konce kariéry.

Zdravotní problémy navíc nabouraly jeho program už loni, kdy navíc do podoby závodního kalendáře výrazně zasáhla i koronavirová krize. "Minulý rok jsem přišel kvůli problémům s kolenem o Tour de France a ze stejného důvodu jsem nebyl ve své nejlepší formě ani na klasikách. Letos jsem se vrátil a cítil se skvěle na závodě E3 Harelbeke, pak jsem měl ale při podniku Gent-Wevelgem potíže se srdečním rytmem. Byl to těžký rok a já musel začít znovu od nuly," přemítal Štybar.

Když se vrátil po operaci a dvouměsíční pauze na kolo, hned při prvním startu se zranil na jednorázovém belgickém závodu Dwars door het Hageland, který po nehodě nedokončil.

"A kvůli tomu byl můj návrat do pelotonu ještě obtížnější. Ale Vuelta mi pomohla, byl to krok, který jsem potřeboval, abych se dostal do formy před světovým šampionátem. Věřil jsem, že se vše v dobré obrátí. A byl jsem šťastný, že ty měsíce tvrdé práce se někde ukázaly. Zpočátku ten rok vypadal na katastrofu, ale mělo to dobrý konec. Bylo to psychicky vyčerpávající, ale dostalo se mi od týmu úžasné podpory," dodal Štybar, jenž na MS v Belgii obsadil v silničním závodě sedmé místo.

"Jsme rádi, že můžeme pokračovat společně po této cestě, kterou jsme začali už před více než dekádou. Zdeněk je jedním z nejzkušenějších jezdců v pelotonu a důležitým členem našeho týmu; opravdový vlk, který pro svůj tým vždy vydá maximum. Má v sobě spoustu kvality, což dokládají jeho triumfy z minulosti. A my jsme si jisti, že i v příštím roce může pro tým dosáhnout výborných výsledků," uvedl Patrick Lefevere, šéf týmu přezdívaného "Vlčí smečka".

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu z let 2010, 2011 a 2014 Štybar přiznal, že i nadále sní o dvou triumfech - rád bych vyhrál monument Kolem Flander nebo Paříž-Roubaix, kde skončil už dvakrát druhý. "Mým cílem je celé to období, kdy se pojedou klasiky. A také bych se rád vrátil na Tour de France," nastínil své plány Štybar, jemuž letos slavná jednorázovka Paříž-Roubaix nevyšla, přestože se na ní začátkem října konečně dočkal nevlídného počasí, jež mu mělo nahrávat.

"Nemohl jsem se toho dočkat, ale během závodu samotného jsem se necítil dobře. V nějakou chvíli mě přepadlo nachlazení a měl jsem problémy se žaludkem, vůbec jsem nemohl zrychlit nebo s tím něco udělat. A v takový den potřebujete k úspěchu štěstí a super nohy. Nic se nesmí pokazit," dodal Štybar.

V období po sezoně se těšil především na čas strávený s rodinou, ale plánoval také, že nastoupí zase do nějakých cyklokrosových závodů. "Prostě proto, že mám cyklokros rád. Je to také skvělá příprava a vždy si tam užívám tu krásnou atmosféru s fanoušky. Je to podobné jako na šampionátu v Lovani, ale ten skvělý pocit zažijete každý závod i na menších okruzích," těšil se Štybar.

Přestože mu v prosinci bude šestatřicet let, o konci kariéry zatím nepřemýšlí. V poslední době přitom skončila jiná česká silniční esa Petr Vakoč a Roman Kreuziger. "Zatím nemám nijak určené, kdy skončím. Někdy přijdou dobré chvíle, jindy zase ty horší. Ale jezdit na kole budu nejspíš už navždy. Když na něm nejsem, chybí mi. Přešel jsem na silnici naplno v roce 2013, možná i proto toužím jezdit pořád dál. Ucítím, že by to už stačilo, ale ten pocit jsem zatím neměl," ujistil Štybar.

V dosavadní kariéře si připsal velká vítězství na závodech Strade Bianche (2015), Omloop Het Nieuwsblad a E3 Harelbeke (shodně 2019), ale dosáhl i na etapové vavříny na Vueltě (2013) či Tour de France (2015).

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články